Teknoloji çözümleri ve ödeme uzmanlığı sağlayıcısı Icon Solutions, üst düzey bankaların yalnızca yüzde 9’unun ödeme verilerinden etkin bir şekilde gelir yaratabildiğini ortaya koydu.

Ödemelerde Dönüşüm Yarışı: Başarı Kriterleri” adlı rapor, katılımcıların yüzde 82’sinin işleme dayalı bir gelir modeline güvenmeyi devam ettiğini gösteriyor. Yüzde 65’lik bir kesim ise ödeme hizmetlerinin kârlılığa yakın çalıştığını bildiriyor.

Dünyanın en üst düzey bankalarından üst düzey yöneticilerin katıldığı küresel bir ankete dayanan rapor, yüksek maliyetlere, düşük marjlara ve giderek artan metalaşmış hizmetlere rağmen bankaların işlem tabanlı gelir modellerine güvenmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Bankalar için kilit gelir kaynağı olan bu model, işlem ücretleri (%100) abonelikler (%60) ve hesap ücretlerine (%14) dayanıyor.

Ancak bu model, gerçek zamanlı ödemeler gibi yeni ödeme yöntemlerinin uygulanmasının maliyeti ve artan rekabete cevaben işlem ücretlerinin azaltılması nedeniyle kârsız hale gelmeye başladı. Rapora göre bu nedenlerden dolayı işleme dayalı gelir modeli bankaların gereksinimlerini karşılamayacak.

Aita Group’ta kıdemli araştırmacı olan Erika Baumann artık devrilme noktasına gelindiğini söylüyor. Baumann konuyla ilgili olarak: “Gerçek zamanlı ödeme verileri, BigTech ve FinTech sağlayıcılarının yükselişiyle tehdit altında kalan finansal kurumlar için dönüştürücü bir potansiyele sahip. Bugüne kadar uyumluluk ve veri yönetimi sorunları nedeniyle bankalar bu verileri kullanamadılar. Açık Bankacılık ise bunu değiştiriyor. Bankaların artık bu benzersiz ve güçlü veri kümelerinden faydalanmak için bir lisansı var. Açık Bankacılığın özünde olan denklik nedeniyle, finansal kuruluşlar işe yarayacak verilere odaklanmansa bunu rakiplerinden biri kesinlikle yapacak.”

Icon Solutions ve Aite Group’un raporuna buradan ulaşabilirsiniz.