Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Önceki haftalara kıyasla çok daha sakin bir haftayı geride bıraktık. Haftanın en önemli haberi ise PayPal’ın 4 milyar dolar karşılığında alışveriş ve ödül programı platformu olan Honey’i satın alması oldu.

Basel Komitesi tarafından hazırlanan açık bankacılık ve API’larla ilgili rapor ise rehber niteliğinde bir değerlendirme olarak bu hafta karşımıza çıktı. Sektöre ışık tutan bir diğer içerik ise CB Insights tarafından hazırlanan üçüncü çeyrek fintech yatırımları değerlendirme raporuydu.

Libra tarafından yapılan açıklama ise, düzenleyicilerin endişelerine karşın Libra’yı destekleyen oyuncuların çalışmalarında hız kesmediğini ortaya koydu.

Haftanın dikkat çeken bir diğer haberi Nijerya’dandı. İnternet tarayıcısıyla tanınan Opera, Çinli bir gruba satıldıktan sonra Nijerya’da finansal hizmet sunmaya başladı. OPay isimli çözümüyle bir super app olmanın planlarını yapan Opera, aldığı 120 milyon yatırımla Gana, Güney Afrika ve Kenya pazarlarına girmeyi amaçlıyor.


1. Basel Komitesi, Hazırladığı Raporda Açık Bankacılığın Getirdiği Zorluklara Dikkat Çekti

Merkez bankalarının merkez bankası olarak bilinen BIS (Bank for International Settlements) bünyesinde bulunan Basel Komitesi tarafından hazırlanan raporda, açık bankacılıkla ilgili zorluklara dikkat çekildi.

 • Geleneksel bankacılığın açık bankacılığa evrildiği belirtilen raporda düzenleyicilerin gözetimi, siber güvenlik ve değişen iş modellerinden kaynaklanan zorluklar vurgulandı.
 • Bazı bölgelerde ekran kazıma ve tersine mühendisliğin yaygın olduğu, bunun da veri sızıntısı riskini arttırdığı belirtiliyor. API’larla sağlanan token bazlı erişimin ise daha güvenli olduğu ve bu senaryoda, paylaşılan veri üzerinde banka kontrolünün daha yüksek olduğu ifade ediliyor.
 • API’larda ortak standartların olmaması durumunda ise API’ların maliyetli ve zaman alan bir yöntem haline geldiğine dikkat çekiliyor.
 • Raporda dikkat çekilen bir diğer konu ise açık bankacılığın sorumluluğun kime ait olduğunu belirlemeyi zorlaştıracağı oldu. Finansal kayıp ve hassas verinin hatalı paylaşımı durumunda sorumluluk, karmaşık bir konu olacak.
 • Rapora katkı sağlayan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 24.11.2019

Rapora erişmek için yukarıdaki QR kodu telefonunuzun kamerasıyla okutunuz ya da koda tıklayınız

Kaynak: Finextra


2. CB Insights, Üçüncü Çeyrek Fintech Raporunu Paylaştı

CB Insights tarafından paylaşılan rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde fintech’lere 8,9 milyar dolar yatırım yapıldı.

 • Ant Financial’ın 2018 ve 2016’nın ikinci çeyreklerinde aldığı rekor yatırımlar dışarıda bırakıldığında 8,9 milyar dolar, bu zamana kadar en fazla fintech yatırımının gerçekleştiği çeyrek olarak kayıtlara geçti.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 24.11.2019

 • Rapora göre 2019’un ilk üç çeyreğinde fintech şirketlerine yapılan yatırımlar 24,6 milyar doları bulurken bu değer ile 2017 yılının tamamında yapılan yatırım tutarı geride bırakılmış oldu.
 • 100 milyon dolardan büyük yatırım adedi ise şimdiden 59 oldu. 2018 yılında bu değer 52’ydi.
 • Üçüncü çeyrekte gerçekleşen 7 adet yatırım 250 milyon doların üzerindeydi. Bunların ise 2’si Brezilyalı fintech’lere (NuBank ve QuintoAndar) yapıldı.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 24.11.2019

 • Kasım 2019 itibarı ile değerlemesi 1 milyar doların üzerinde olan fintech sayısı 58…
 • Bunların 9’u (Hippo, Judo Bank, Deposit Solutions, QuintoAndar, Dave, C2FO, Next Insurance, Ebanx, Riskified) ikinci çeyrekten sonra bu unvana sahip oldu.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 24.11.2019

Kaynak: CB Insights Global Fintech Report Q3 2019


3. PayPal, Ödül ve Alışveriş Platformu Honey’i 4 Milyar Dolara Satın Alıyor

Daha önce Braintree, Xoom, iZettle gibi şirketleri bünyesine katan PayPal, bugüne kadarki en büyük satın alma işlemine imza attı.

 • PayPal, chrome eklentisi ve mobil uygulamasıyla hizmet veren ve anlaşmalı olduğu 30 bin e-ticaret sitesinde tüketiciler için ödeme anında otomatik olarak indirim kuponu arayan Honey Science Corporation’ı 4 milyar dolar karşılığında satın aldı.
 • Aylık 17 milyon aktif kullanıcısı olan Honey’nin ürünlerin fiyatı belirlenen seviyeye düştüğünde tüketicilere haber veren fiyat takibi hizmeti de bulunuyor.
 • Tüketicilerin online alışveriş alışkanlıkları ile ilgili yeni bir veri setine sahip olacak olan PayPal;, Honey platformunu PayPal, Venmo, PayPal Credit ürünleriyle birleştirerek satışları arttırmanın planını yapıyor.
 • 24 milyon işyerinde kabul edilen PayPal, 300 milyon kullanıcıya sahip…

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 24.11.2019

PayPal’ın 2015 Yılından Bu Yana Satın Aldığı Önemli Şirketler

Kaynak: TechcrunchengadgetFinancial Times


4. Libra Projesinde 51 Bin Test İşlemi Gerçekleşti, Geliştirmeler Devam Ediyor

Düzenleyicilerin endişelerine rağmen Libra’da geliştirmeler başladı.

 • Haziran ayında duyurulan projede ilk 5 ayı değerlendiren bir yazı paylaşan Libra Association, blockchain test ortamında son 2 ayda 51 bin işlem yapıldığını duyurdu.
 • Geliştiriciler tarafından test ortamında şu ana kadar 10’u cüzdan olmak üzere 34 proje açıldı.
 • Ana blockchain ağında gelecek yılın sonuna kadar 100 düğüm’e (node) sahip olmayı hedefleyen Libra Association, şu ana kadar 7 düğümü ayağa kaldırdı.
 • Bu düğümler; Coinbase, Uber, BisonTrails, Iliad, Xapo, Anchorage ve Calibra’ya ait…

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 24.11.2019

Libra Destekçileri (Kaynak: Business Insider Intelligence)

Kaynak: TechcrunchLibra


5. OPay 120 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Norveçli internet tarayıcısı Opera, 2016 yılında Çinli bir konsorsiyum tarafından 600 milyon dolar karşılığında satın alınmış, ardından Nijerya’da finansal hizmetler sunmaya başlamıştı.

 • Bu kapsamda Opera, ORide isimli motosiklet çağırma çözümünü ve OFood isimli yemek teslimat çözümü de içeren OPay isimli mobil ödeme çözümü hayata geçirmişti.
 • Hedefi WeChat gibi bir super app olmak olan OPay, Afrika pazarında yaygınlaşmak için haziran ayında 50 milyon dolar yatırım almıştı.
 • Ağustos 2018’de kurulmasına karşın kısa sürede Nijerya’nın lider mobil ödeme çözümü olmayı başaran OPay, şimdi de seri B turunda Çinli yatırımcılardan 120 milyon dolar yatırım aldı.
 • Yaygınlaşmada öncelikli ülkeler Gana, Güney Afrika ve Kenya olacak.
 • Nijerya, geçtiğimiz hafta PalmPay’in aldığı 40 milyon dolarlık ve Visa’nın Interswitch’e yaptığı 200 milyon dolarlık yatırımlarla gündeme gelmişti.

Kaynak: FinextraTechcrunch

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.