Fransa Merkez Bankası, Avrupa’yı tüm merkez bankaları için ortak bir dijital para çıkartmaya çağırıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları kendi dijital para birimlerini çıkartmak için çalışmalarda bulunuyorlar. Avrupa Merkez Bankası’nın da bu konuya eğilebileceğine dair spekülasyonlar dolaşırken Çin bu alandaki en ileri ülkelerden biri olarak görülüyor.

Banque de France Başkan Yardımcısı Denis Beau, kurumunun Avrupa Merkez Bankası ile birlikte geniş çaplı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeye açık olduğu söylüyor.

Konuyla ilgili olarak Beau: “Finansal varlıkların dijitalleştirilmesi ve blokzinciri tabanlı çözümlere başvurmak bu varlıkların depolanması ve aktarılması için daha geniş çaplı dağıtık defter teknolojilerinin kullanılması ile birlikte pazarın taleplerinin cevaplanmasına yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte özellikle merkez bankaları bu konu için öncülük etmezse düzensiz yaklaşımlar nedeniyle bu teknolojinin avantajları kaybedilebilir.

Beau, sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle, Euro’daki kritik takas ve uzlaştırma hizmetlerinin ana sağlayıcısı olan Eurosystem, merkez bankası parasını bir takas varlığı olarak kullanabildiğimiz koşulları tekrar gözden geçirmek ve iyileştirmek için bu yenilikleri deneyimlemeye açık olmalıdır. Biz Banque de France olarak ECB ve Eurosystem’ın diğer merkez bankalarıyla birlikte bu yöndeki çalışmalarına oldukça açığız

KaynakFinextra