Büyük teknoloji şirketleri finansal hizmetlere yönelik hızla yatırım yapmaya devam ediyor. Google, Citigroup ve Stanford Federal Credit Union ile vadesiz mevzuat hesapları sunmaya planlıyor. Apple, Goldman Sachs le birlikte kredi kartı çıkardı ve Facebook ise dijital ödemeler hayalini Libra ile gerçekleştirmeye çalışıyor.

Peki FinTech şirketleri çok daha cömertçe finanse edilen teknoloji devlerinden korkmalı mı?

Gartner analisti Avivah Litan, FinTech’lerin endişelenmesi gerektiğini söylüyor. Büyük teknoloji şirketlerinin rakiplerini ezme konusunda eğilimli olduğunu dile getiren Litan, BigTech’lerin ellerinde bulunan kullanıcı havuzu ve teknik olanakların FinTech’ler için tehdit yarattığını düşünüyor. Litan, Apple Pay ve Apple Card’ın Apple için bir başarı hikayesini olduğunu ancak diğer kart sağlayıcıları için tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

NerdWallet CEO’su Tim Chen konuyla ilgili olarak: “Fiyat konusunda rekabet eden FinTech’ler kesinlikle BigTech’ten korkmalı. Onlarla yarışan herkes kaybedecek. Paraya sınırsız erişimi olan ve milyarlarca tüketici ile doğrudan ilişkileri olan teknoloji şirketleriyle rekabet etmeleri neredeyse imkansız olacak.” ifadelerini kullanıyor.

Bain Capital Ventures’ta FinTech yatırımcısı Matt Harris ise bu rekabetin çıtayı yükselteceğini ve girişimlerin değer yaratmasını daha da zorlaştıracağına inanıyor.

Bu kadar karamsar olmayan FinTech liderleri de bulunuyor. Simple CEO’su David Hijirida bu değişimin sektörün doğal evrimi olarak görüyor. Stash CEO’su Brandon Krieg ise BigTech’in bankacılığı itmesi konusunda hevesli. Bu gelişimi ‘harika’ olarak nitelendiren Krieg, kahve endüstrisiyle karşılaştırma yaptı: “Starbucks caddenin diğer köşesine bir kahve dükkanı açıldığında kızmıyor.

KaynakFortune