Geçtiğimiz hafta PayPal, Los Angeles merkezli alışveriş aracı Honey’i 4 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Anlaşma PayPal’in bu zamana kadar olan en büyük satın alımı olarak tarihe geçti. Peki bir firma neden alışveriş aracı için bu kadar para harcıyor?

PayPal 20 yıl önce sunmaya başladığı hizmetiyle online alışverişlerin artmasına sebep oldu. Anca son yıllarda birçok teknoloji firması PayPal’ın bu alandaki faaliyetlerine benzer hizmetler sunmaya başladı. Amazon, Apple, Facebook, Google ve diğer teknoloji devleri gelecekteki büyük adımları olarak finansal hizmetler alanına girmek istiyorlar. Dolayısıyla müşteriler ödeme yaparken bu şirketlerin seçeneklerini tercih etmeye başlarlarsa PayPal’ın başı derde girebilir. Honey ise PayPal’ı bu durumdan kurtarabilir.

2012 yılında kurulan Honey, alışveriş sepetindeki ürünlere uygulanan indirim kodlarını hızlıca bulmak için müşterilerin kullanabileceği bir tarayıcı uzantısı olarak biliniyor. Şirketin söylediğine göre aylık 17 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve on binlerce online mağaza ile çalışıyor.

Araştırma firması Forrester analisti Sucharita Kodali ise yine de bu hizmetin 4 milyar dolar edip etmeyeceğini sorguluyor. PayPal mevcut tüccarlardan Honey’i kullanmak için ek bir ücret alarak Honey’i işine entegre etmenin farklı yollarını bulabilirdi. Ancak Kodali’ye göre bu pek olası değildi. Mağazalar kupon kodlarını bu kadar kolay erişebilir hale getirmek konusunda isteksiz olabilir ve birçoğu halihazırda PayPal’ın onlara ne kadara mal olduğu konusunda şikayetçi.

Kodali, tüketicilerin farklı perakendecilerden ürünleri alışveriş sepetlerine ekleyebildiği ve bir kerede hepsini ödeyebileceği mobil uygulamanın ilgi çekici olduğunu söylüyor:“Perakendede hiç kimsenin çözemediği bir şeydi. Bu 4 milyar dolar olarak değerlendirebileceğim tek şey.”

Amazon’da alışveriş yapmak yerine, aynı anda tüm favori mağazalarınızdan satın almak için Honey’i kullanabilir ve mevcut kuponları otomatik olarak uygulayabilirsiniz. Bu da PayPal’ı diğerlerinden ayırabilecek değerli bir hizmet.

PayPal, piyasayı teknoloji devlerine kaptırmamak için çalışmalarını sürdürecek gibi görünüyor. Honey satın alımı şirketin online alışveriş deneyiminde bir farklılık yaratmaya çalıştığının net bir göstergesi. Bunun için 4 milyar doları çok görmeyen şirket, ilerleyen dönemlerde daha fazlasını harcayacak mı merak konusu.