FinTech devrimi, bir bütçeye bağlı olmanıza, parayı yönetmenize ve finansal olarak güvende kalmanıza yardımcı olmak için tasarlanan çeşitli mobil uygulamaların ortaya çıkmasına neden oldu.

İsveç merkezli girişim Dreams de bunlardan bir tanesi. Dreams, kullanıcılarına gelişmiş tasarruflar, gelirin daha iyi kullanılması, akıllı yatırımlar, borçların ödenmesi ve finansal koçluk aracılığıyla kullanıcıların sürdürülebilir bir şekilde yaşamasını sağlayan hizmetler yaratan bir mobil uygulama. Platform özellikle milenyallere odaklı olarak tasarruf ve yatırım hizmeti sunuyor. Hem web hem de mobilde kullanılabilen bu platform şimdilik Norveç ve İsveç’te faaliyet gösteriyor.

Dreams CEO’su Henrik Rosvall uygulamayla ilgili olarak: “İnsanların daha fazla para biriktirmelerine, borçlarını ödemelerine ve finansal yaşama bir şekilde katılmalarına yardımcı olan bir metodolojimiz var. Uygulama tasarruf ederken size küçük ödüller verecek şekilde tasarlandı. Bu yüzden sizi bir şeyi satın almaya itmez” ifadelerini kullanıyor.

Henrik yatırım yapmanın çok karmaşık görünmesinden dolayı insanların buna girişmek istemediğini de belirtiyor. Geleneksel bankaların ve finans kurumlarının da yükümüzü hafifletmediğini ve gittikçe daha sıkıcı olduklarına dikkat çekiyor.

Henrik’in söylediklerine göre Dreams uygulaması 400 bin kullanıcıyı aştı. Uygulama toplamda 250 milyon euro tasarruf sağlamış. Dahası, FinTech platformu İsveç ve Norveç’te milenyallerin yüzde 15’ini kazanmış durumda.

Son olarak AXA Investment Managers’ın öncülük ettiği yatırım turundan 9 milyon euroluk yatırımla ayrılan Dreams, gelecekte daha fazla yatırım almayı planlıyor.

Farklı davranış ve ihtiyaçlarımıza uygun uygun hizmetler varsa tasarruf yapmak bir sorun olmaktan çıkıyor. Davranışsal iktisat ve bilişsel bilime dayanan metodolojisi ile bu platform, müşterilerine finansal yaşamlarını güvenceye almak için bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem sunuyor.