Intuit Quickbooks tarafından yapılan bir araştırmaya göre küçük işletmeler son 2 yıldır adını sık sık duyduğumuz açık bankacılık konusunda yeterli bilgiye sahip değiller.

Araştırmaya göre küçük işletme sahiplerinin çoğu Açık Bankacılık kavramını duymuş olsa da neredeyse yarısı terimi açıklayamıyor veya anlamını tam olarak bilmiyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı (%48) nakit akışı yönetiminde sağlayabileceği gelişmelere rağmen teknolojinin işlerini etkileyeceğine inanmıyor.

Kötü nakit yönetimi, küçük işletmelerin başarısızlığının temel nedeni olmaya devam ediyor. Ancak bu durumun değişebilmesi için umut var. Küçük işletme sahipleri, ek bir zorunluluğun onları açık bankacılığı benimseme konusunda etkileyeceğine inanıyor. Katılımcıların yüzde 59’u açık bankacılığın ne olduğunu ve işlerini nasıl etkileyebileceğini araştırıyor.

Intuit QuickBooks’ta Kurumsal İlişkiler Müdürü olan Rob Burlison konuyla ilgili olarak: “Araştırma, küçük işletmelerin, açık bankacılığın getirebileceği büyük yararları kaçırmakla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bir endüstri olarak güvenlik önlemlerinin iş yerlerine uygulanmasını sağlamak ve açık bankacılık ile bağlantılı teknolojinin somut faydalarını göstermek için daha fazla şey yapabileceğimiz açık.

Nakit akışı küçük işletme başarısızlığının bir numaralı nedeni olmaya devam ediyor ve İngiltere’de faaliyetlerine başlayan işletmelerin yarısı ilk beş yıl içinde batıyor. Açık Bankacılık, İngiltere’deki daha küçük işletmelerin gelişmesine yardımcı olmak için harika bir fırsat.” ifadelerini kullanıyor.

Açık Bankacılık, işletmelerin finansmanlarını tek bir yerde görmelerini sağlar. Bu da nakit akışı ile güncel kalmalarını ve işlerinin beklenmedik finansal şoklara karşı dayanıklılıklarını artırmalarını sağlar. Ancak ankete katılanların yalnızca çeyreği işletmelerin finansal sağlıklarını tek bir yerde görünmesine değer verdiğini belirtiyor.