Alman parlamentosu, gelecek yıldan itibaren bankaların kripto para satış ve saklama hizmetlerine izin veren bir yasayı geçirdi.

Yeni yasa 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek. Ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto borsalarının ise yıl sonuna kadar lisansa başvurmaları gerekecek.

Bu yasa yalnızca dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olan Almanya’yı kripto para birimleri alanında düzenlemenin ön saflarına koymakla kalmıyor, aynı zamanda kripto para birimlerinin kabul edilmesi adına da bir kilometre taşı.

Alman kripto danışmanlığı firması DLC’nin ortağı olan Sven Hildebrandt konuyla ilgili olarak: “Almanya, açık bir şekilde kripto düzenlemelerine öncülük ediyor. Bu da güvenlik ve düzenlemeyi isteyen kurumsal yatırımcıların Almanya’ya gelmesi için yol açıyor. Bunun, Avrupa çapında yürürlüğe girecek olan diğer tüm yasalar için bir rol model olacağına inanıyorum. Almanya, kripto parayı benimseme yolunda ilerliyor ve Avrupa’da da öncü bir rol oynamak istiyor.” ifadelerini kullandı.

Yasayla birlikte Avrupa Birliği’nin Dördüncü Para Aklama Önleme Direktifi’nde yer alan ve şu anda bankaların doğrudan kripto para birimi ile işlem yapmalarını yasaklayan bir madde değiştirildi. Böylelikle bankalar tıpkı hisse senetleri ve tahviller gibi kripto para birimlerine yönelik de yasal olarak satma ve saklama işlemlerini yapabilecek.

Aynı zamanda Binance ve Kraken gibi kripto borsalarının da eğer ülkede faaliyet göstermek istiyorlarsa Alman düzenleyici kurumu Bafin’den lisans alması gerekecek. Buna başvurabilmeleri için şirketlerin 2019 yılı sonuna kadar ülkede faaliyet gösteren iki direktörlü bir Alman tüzel kişiliğine sahip olmaları gerekiyor. Başvuruların ise 31 Kasım 2020’den önce gönderilmesi gerekiyor. Yıl sonuna kadar Almanya’da yasal bir kimlik oluşturmayan kripto hizmet sağlayıcıları yasadışı sayılacak.