Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Hareketli bir haftayı geride bırakırken haftanın en önemli gelişmesi yine Çin’den geldi. Dijital ödemelerde kullanılan ürünlere dair bir sertifikasyon programı üzerine çalıştığını geçtiğimiz haftalarda açıklayan Çin, bu kez yüz tanıma alanında ulusal standartları belirlemek için çalışmaları başlattı.

Standartlaşma denince akla son dönemde en fazla gelen ödeme yöntemi, şüphesiz QR kod… Bu alanda temmuz ayında belirlediği yol haritasına sadık kalmayı başaran Gana, ulusal QR kod uygulamasını aralık ayında hayata geçiriyor.

Bu haftanın en fazla öne çıkan başlığı ise işbirliği oldu. Öyle ki bu haftaki haberlerin alt mesajı “birlikte daha güçlü” dersek yanlış olmaz. Peki neydi bu işbirlikleri? Paylaşacağım ilk haberde, son birkaç yılda rakipleriyle çok sayıda işbirliğine imza atan PayPal var. Discover, kart sahiplerinin kazandığı puanları PayPal işyerlerinde kullanmasını sağlayacak.

American Express ile bir kart çıkaran Vitality isimli sigorta şirketi ise belirlenen fiziksel aktiviteleri yerine getirmeleri halinde kart sahiplerinin alışverişlerinden daha fazla puan kazanmasını sağlayacak.

Amazon ve CBA ise banka şubelerinin daha verimli kullanılmasına yönelik başarılı bir işbirliğine gitti. Bu kapsamda Amazon’dan sipariş verenler, CBA şubelerindeki Amazon dolaplarından ürünlerini alabilecek.

Bu hafta 5 haberle sınırlı kalmamamın özel bir sebebi var: çevre… Ülkemizde pek tanık olmasam da finansta sürdürülebilirlik ve çevre bilinci, son dönemin en çok tartışılan konuları arasında yer alıyor. Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmamız gerektiğine inanan ve bu doğrultuda somut adım atan son kurum, yeni nesil bankalardan bunq oldu. Amsterdam merkezli şirket, kullanıma sunduğu Green Card ile yapılan her 100 euro harcama için 1 ağaç dikecek. Dilerim ülkemizde de bu tarz çevreye duyarlı

Detaylar aşağıda, keyifli okumalar…


1. Çin, Yüz Tanımada Ulusal Standartları Belirleme Niyetinde

Çin Hükümeti, ülkede uygulama alanı hızla genişleyen yüz tanıma teknolojisinde ulusal standartları belirlemek için bir çalışma grubu kurdu.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı NITS (National Information Technology Standardization Technical Committee) tarafından denetlenen çalışma grubunda Tencent, Ant Financial, Xiaomi gibi önemli şirketler yer alıyor.
 • Çalışma grubuna SenseTime isimli yapay zeka şirketi liderlik ediyor.
 • Yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı çözümlerde güvenliği ve tutarlılığı sağlamayı hedefleyen Çin, standartlaşmayı uluslararası arenaya da taşımayı hedefliyor.

Kaynak: NFCWCaixin


2. Gana, Ulusal QR Ödeme Hizmetini Hayata Geçiriyor

Nakitsiz toplum olma hedefi doğrultusunda adımlar atan Gana, temmuz ayında ulusal QR kod uygulaması üzerine çalıştığını duyurmuştu.

 • Yapılan yeni açıklamaya göre “Universal QR code” olarak adlandırılan olan yapı, aralık ayında hayat geçirilecek.
 • POS terminaline olan bağımlılığı ortadan kaldırdığı için dijital ödemeleri erişilebilir hale getirecek çözümün, Afrika’daki ilk ortak QR kod uygulaması olduğuna dikkat çekildi.
 • Gana; kamu hizmetlerinde nakit kullanımına son vermeyi, sağlıkta kağıt tabanlı süreçleri ortadan kaldırmayı hedefleyen dijitalleşmeye yönelik adımlarla son dönemin dikkat çeken ülkeleri arasında yer alıyor.

Kaynak: NFCW


3. Discover Kart Sahipleri, Puanlarını PayPal İşyerlerinde Kullanabilecek

Kart sahiplerinin kazandığı puanları ve milleri kolayca harcamasını sağlamak isteyen Discover, bu doğrultuda PayPal’la işbirliği yapacağını açıkladı.

 • İşbirliği kapsamında Discover logolu kart sahipleri, puanlarını PayPal işyerlerinde kullanabilecek.
 • İşbirliğinin devamında ise Discover kart sahipleri, Temmuz 2020’den itibaren geçerli olmak üzere PayPal işyerlerinde yapacakları ödemelerde %5 oranında puan kazanacak.
 • PayPal’ın ağında 24 milyon işyeri bulunuyor.
 • Discover geçtiğimiz günlerde P2P para transferi ağı Zelle’yi de desteklemeye başlamıştı.

Kaynak: PYMNTSVerdictDiscover


4. American Express’ten Fiziksel Aktiviteleri Ödüllendiren Kart

Vitality isimli İngiliz hayat sigortası ve yatırım şirketiyle işbirliği yapan American Express, birlikte çıkarılan kredi kartına sahip olanların fiziksel aktivitelerini daha fazla puanla ödüllendirecek.

 • Normalde %1 oranında puan kazandıran ve uygun poliçesi olan Vitality üyelerinin alabileceği kart sahipleri; günlük ortalama 7 bin adım yürüme, spor salonuna gitme, koşma gibi aktiviteleri yerine getirmesi halinde %3’e varan oranlarda puan kazanabilecek.
 • Uyumlu cihazı olan Vitality üyelerinin aktivitelerine dair bilgiler, mobil uygulama ile senkronize olacak.

Kaynak: PYMNTSFinextraAmEx


5. Amazon’un Dolapları CBA Şubelerinde

Dijitalleşme ile birlikte bankacılık işlemlerinde online’ın payı artarken müşterilerin şubeye uğrama sayısı da azalıyor.

 • Bankalar ise pahalı bir gayrimenkul yatırımı olan şube ağından daha fazla yararlanmanın yollarını arıyor.
 • Bu bankalardan biri olan CBA (Commonwealth Bank of Australia), Amazon’la yaptığı işbirliği kapsamında Sidney’deki bazı şubelerine Amazon dolaplarını konumlandırdı.
 • Amazon’dan sipariş veren kullanıcılar, teslimat noktası olarak CBA’in bu şubelerini seçebilecek ve ürünlerini 7/24 dolaplardan alabilecek.
 • Amazon benzer işbirliklerini İngiltere’de Barclays ve ABD’de BBVA Compass ile yapmıştı.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 01.12.2019

Kaynak: Finextra


+1. Green Card Sahipleri Harcadıkça bunq Ağaç Dikecek

Finans dünyasının son dönemde üzerinde en fazla durduğu konuların başında çevre bilinci ve sürdürülebilir finans geliyor.

 • Amsterdam merkezli yeni nesil banka bunq, kullanıma sunduğu yeni metal kartında iklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden biri olan ormansızlaşma ile mücadele edecek.
 • Green Card isimli kart sahiplerinin harcadığı her 100 euro için bunq, Madagaskar’da bir ağaç dikecek.
 • Eden Reforestation Projects ile yapılan bu işbirliği sayesinde kart sahiplerine, karbon ayak izlerini telafi etme imkanı verilmiş olacak.
 • İlk etapta 1.000 kullanıcı ile sınırlı tutulan kartın ilerleyen dönemde genel kullanıma sunulması planlanıyor.

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.