Çin FinTech devi Alipay, sınır ötesi ödeme hizmetleri ve blokzinciri uygulamaları için İngiltere merkezli Finablr ile ortaklığa gitti.

Her iki şirketin de para gönderme işlerini genişletmesi bekleniyordu. Bu da ortaklık yoluyla gerçekleşti. Ant Financial’ın bu hamlesi İngiltere’deki ilk operasyonu değil. Şirket bu yılın başlarında Londra merkezli ödeme şirketi Worldfirst’ü satın almıştı.

Alipay’in Finablr ile olan bu işbirliği Ant Financial’ın halihazırdaki blokzinciri yeteneklerini de geliştirecek.

Alipay’in küresel para gönderme işlemlerinden sorumlu müdürü Clara Shi konuyla ilgili olarak: “Dünya çapında daha fazla insana fayda sağlamak için teknolojimizi uygulamanın yeni yollarını keşfetmeye devam ettiğimizden dolayı küresel para gönderimi için Finablr ile ortaklık kurmaktan heyecan duyuyoruz. Örneğin, Alipay tarafından geliştirilen blokzinciri teknolojisini kullanarak e-cüzdan ortaklarımız AlipayHK ve GCash ile Hong Kong ve Filipinler arasında 24 saat boyunca gerçek zamanlı transferler sağlayan blokzinciri havale hizmetinin başlatılmasına yardımcı olduk.” ifadelerini kullanıyor.

Finablr platformunun Ant Financial’ın havale sistemi ile entegrasyonunu içeren ortaklığın ilk aşaması tamamlandı. İki şirket, dijital hediyeleşme ve Ant Financial’ın Ant Blokzinciri Bilgi Sistemi ile verimliliklerini artırmanın yanı sıra yeni işbirliği alanlarını da keşfedecekler.

Alipay’in dünya genelinde 1,2 milyardan fazla kişiye hizmet veriyor. Ödeme firması, yurt dışındaki Çinli turistlerin yanı sıra Çinli sitelerde alışveriş yapan yurt dışı müşterileri için de sınır ötesi hizmetler sunuyor. Alipay şu anda 27 para birimini destekliyor.

KaynakTechNode