Mastercard’ın raporuna göre Avrupa’daki tüketiciler arasında akıllı saat, takılar, ve yüzükler gibi giyilebilir teknoloji kullanılarak yapılan ödemeler 8 kart arttı.

Avrupa’da giyilebilir ödeme çözümleri söz konusu olduğunda Hollanda ön plana çıkıyor. 2019 yılındaki giyilebilir ödeme işlemlerin yüzde 33’ü Hollanda’da gerçekleştirilmiş. Hollanda’yı ise yüzde 18 ile İngiltere, yüzde 8 ile İsviçre ve yüzde 7 ile Rusya rakip ediyor.

Küresel olarak ise giyilebilir ödeme çözümleri en çok Avustralya’da kullanıyor. Avustralya’yı ise Avrupa’nın lideri Hollanda takip ediyor. ABD listenin 8. sırasında yer alırken ilk 10’da yer alan diğer tüm şirketlerin Avrupalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Mastercard, bu büyümenin moda endüstrisindeki üst düzey aksesuarlara olan talep ve temassız ödemelerin popülaritesinden kaynaklandığını söylüyor.

Avrupa’daki mağaza içi işlemlerin yüzde 61’i temassız olarak gerçekleştiriliyor. Bu da 2018’in başından bu yana yüzde 23 artış anlamına geliyor. Mağazalardaki temassız ödeme kabul etme oranı da aynı periyotta yüzde 42’den yüzde 70 seviyesine kadar yükseldi.

2020 yılında giyilebilir teknoloji pazarının dünya genelinde 30 milyar euro değerine ulaşması bekleniyor.