Tek bir platform üzerinden Türkiye’deki tüm bankalarla entegre olup güncel finans takibi, anlık raporlama, anlık banka hesap hareketleri ve cari hesap takibi gibi özellikler sunan Kobaküs Arz Portföy’den 2.150.000 TL yatırım aldığını açıkladı.

Kobaküs Arz Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi – Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu tarafından 2.150.000 TL yatırım aldığını açıkladı. Bu yatırımın yurt dışı faaliyetlerine giriş amaçlı kullanılacağı belirtildi.

Kobaküs yeni yatırım ile beraber 2020 yılı içerisinde 20 bin kurumsal müşteriye ulaşmayı hedefliyor. Kobaküs’ün aynı sektörde yer alan global oyuncularla iş birliği yaptığı biliniyor. Bu gelişmeler neticesinde Kobaküs, Almanya merkezli, tüm Avrupa ülkelerine hizmet verecek olan ‘’Kobaküs Europe’’ projesi için hazırlanıyor. Yakın bir süreçte yurtdışı operasyonlarıyla ilgili 2. bir yatırım alacaklarını bildirdiler.

Startup hayatına 400 bin dolar melek yatırım alarak başlayan Kobaküs, Webrazzi Arena 2018’de 1. olarak büyük bir başarıya imza attı. Buna ek olarak İTÜ Çekirdek kuluçka merkezlerinden mezun olan Kobaküs, İTÜ 2018 BigBang finalinde Turkcell, KoçFinans, Agito ve İTÜ ’den 212 bin TL hibe ödülü kazanmıştır. Kobaküs, 3-5 Haziran 2019 tarihinde Amsterdam’da düzenlenen dünyanın en büyük Fintech etkinliklerinden birisi olan Money 20/20’de binlerce girişim arasından seçilerek son 15’e kaldı.

Tek bir platform üzerinden Türkiye’deki tüm bankalarla entegre olup güncel finans takibi, anlık raporlama, anlık banka hesap hareketleri ve cari hesap takibi gibi özellikler sunan Kobaküs kurumsal müşterilere hizmet vermektedir. SAP, LOGO, Oracle gibi ERP sistemlerine tam entegrasyon özelliği mevcut olan Kobaküs, entegrasyonlarla birlikte kullanıcılarına yüksek oranda zaman ve maddi tasarruf sağlamayı vaat ediyor. Örneğin, birden çok bankayla çalışan bir şirket Kobaküs üzerinden tüm hesaplarını tek ekranda görüyor ve bu verileri ERP sistemine aktararak otomatik muhasebe yapıyor.

Kobaküs’ün Alt Yapısı Yeni Finteklerin Gelişmesine İmkan Sağlıyor

Kobaküs şu an bankalardan aldığı hesap hareketleri servislerini ( AISPs ) kendi uygulamalarını geliştirebilmeleri için bankalara, geliştiricilere, finteklere ve ERP sistemlerine bu alt yapıyı sağlamaktadır. Bu alt yapıyı kullanan 3. Parti yazılımlar tek tek bankalardan verileri almak yerine Kobaküs’ten tek API alarak bütün bankalara bağlanabiliyorlar. Böylece fintek uygulaması geliştirmek isteyen geliştiriciler, bankalar ile herhangi bir anlaşma yapmadan saniyeler içerisinde tüm bankalara entegre oluyor, kendi uygulamalarında hesap hareketlerini gösterebiliyor.

PSD2 regülasyonunu ve Merkez Bankası süreçlerini yakından takip eden Kobaküs son duyumlarımıza göre alt yapısını açarak, Visa ve Asseco ile beraber açık bankacılık uygulamaları geliştirmeye başladı.