Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

2019 yılının son ayına girilirken fintech yatırımlarındaki artış dikkat çekiyor. Bu yatırımlardan biri ABD’nin en başarılı yeni nesil bankalarından biri olan Chime’e yapıldı. 500 milyon dolar yatırım alan Chime, 5,8 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Güneydoğu Asya’da birçok hizmeti bir arada sunan ve yaygın kullanıma ulaşan süper uygulamalarından biri olan Grab, çıkardığı GrabPay Card isimli kartla dikkatleri üzerine çekti.

mPOS olarak da adlandırılan, akıllı telefonlarla temassız ödeme kabul edilmesini sağlayan çözümlerin sayısı son dönemde giderek artıyor. Bu alanda son gelişme ise veri güvenliğini arttırmak amacıyla PCI tarafından yayımlanan standartlar oldu.

Güney Kore, ekim sonunda denemelerine başlanan açık bankacılık uygulamasında yaygınlaşma aşamasına geçiyor. Uygulamayı şu ana kadar 2,4 milyon kişi kullandı.

Finans sektöründe son dönemde en fazla çözümün hayata geçirildiği alanlardan biri olan kredi skorunda ise yenilikçi yaklaşımlar dikkat çekiyor. ABD’de 5 düzenleyici kurum; yaptıkları ortak açıklamada, kredi değerlendirme süreçlerinde alternatif verinin kullanımının finansal katılıma olumlu etkisini vurguladı.

Keyifli okumalar…


1. Güney Kore, Açık Bankacılık Uygulamasını Yaygınlaştırmaya Hazırlanıyor

Güney Kore’de düzenleyici kurum FSC (Financial Services Commission) öncülüğünde 30 Ekim’de denemelerine başlanan açık bankacılık uygulamasını şu ana kadar 2,4 milyon kişi kullanırken bu kişiler, 5,5 milyon hesabını ekledi ve 50 milyona yakın işlem yapıldı.

 • 10 bankanın yer aldığı 50 günlük pilot çalışma 18 Aralık’ta sona erecek ve yaygınlaşma aşamasına geçilecek.
 • Pilot çalışmaya katılan 10 banka arasında NH Nonghyup, Shinhan Bank, Woori Bank, KEB Hana Bank, KB Kookmin Bank da yer alıyor.
 • Bu aşamada, aralarında Citibank, Standard Chartered ve 2 dijital bankanın da olduğu 8 banka daha katılacak.
 • 2020 yılında uygulamaya banka dışı kurumların da dahil edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: FinextraThe Paypers


2. GrabPay Card Kullanıma Sunuldu

Güneydoğu Asya’nın finansa yoğun ilgi gösteren araç paylaşım şirketlerinden Grab, GrabPay Card isimli kartını tanıttı.

 • Söz konusu kartın fiziksel versiyonunda, tıpkı Apple Card’da olduğu gibi kart numarası, isim, son kullanım tarihi gibi bilgiler yer almıyor.
 • İlk olarak Singapur’da kullanıma sunulacak olan Mastercard logolu kart, 2020 yılının başında Filipinler pazarına açılacak.
 • GrabPay Card ile Mastercard ağındaki 53 milyon işyerinde işlem yapılabilecek.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 08.12.2019

Kaynak: NFCWGrabMashable


3. PCI, Mobil Cihazlarla Temassız Ödeme Kabul Edilmesine Dair “CPoC” İsimli Standardını Yayımladı

PCI Security Standards Council (PCI SSC), akıllı telefon ve tablet gibi hazır ticari ürünlerle ek bir donanıma ihtiyaç olmadan temassız ödeme kabul edilmesinde veri güvenliği ve test gereksinimlerine dair standardını paylaştı.

 • CPoC (PCI Contactless Payments on Commercial off-the-Shelf) standardının netleşmesi ile bu alanda çözüm sunan oyuncu sayısının artabileceği ve işyerlerinin geleneksel POS terminallerine kıyasla daha erişilebilir şekilde ödeme kabul edeceği belirtiliyor.
 • First Data, Samsung, Mastercard, Visa gibi şirketler kısa süre önce mPOS çözümlerini kullanıma sunmuştu.
 • PCI SSC isimli konsey; 2006 yılında Amex, Discover, JCB, Mastercard ve Visa tarafından kurulmuştu.

Kaynak: NFCWPCI Security Standards


4. ABD’de Düzenleyiciler, Kredi Süreçlerinde Alternatif Verinin Kullanımını Destekleyen Ortak Açıklama Yaptı

Kredi skorları, finans sektörünün yerleşmiş ve yaygın uygulamalarından biri ancak ister istemez finansal katılımı arttırmaya yönelik adımların önünde bir engel olarak duruyor.

 • Bu engeli aşmak adına kredi değerlendirme süreçlerinde alternatif veriden faydalanan fintech’lerin sayısı son dönemde giderek artıyor.
 • Kredi geçmişi olmadığı için kredi ürünlerine erişmekte zorlanan 50 milyon kişinin bulunduğu ABD’de ise 5 düzenleyici kurum, kredi süreçlerinde alternatif veri kullanmanın faydalarının vurgulandığı bir ortak bildiri yayımladı.
 • Bildiride; banka hesap hareketler gibi kredi skorlarında dikkate alınmayan alternatif veriler sayesinde tüketicilerin daha fazla kredi ürününe, daha uygun maliyetlerle erişebileceğine dikkat çekildi.
 • Bildiride; Federal Reserve, Consumer Financial Protection Bureau (CFPB), Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), Office of the Comptroller of the Currency (OCC) ve National Credit Union Administration’ın (NCUA) imzaları bulunuyor.

Kaynak: FinextraCFPB


5. Chime 5,8 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

ABD’nin en başarılı dijital bankalarından biri olan Chime, değerlemesini bir yıl içerisinde 4 katına çıkarmayı başardı.

 • Chime’ın DST Global öncülüğünde gerçekleşen seri E turu kapsamında 500 milyon dolar yatırım aldı ve 1,5 milyar dolar olan değerlemesini 5,8 milyar dolara yükseltmeyi başardı.
 • 500 milyon dolarlık tutar, 2019 yılında yeni nesil bankalara yapılan en büyük yatırım oldu.
 • DST Global, Brezilya’da 10 milyar değerlemeye ulaşan dijital banka Nubank’in de yatırımcıları arasında yer alıyor.
 • Alınan yatırımla birlikte Chime yeni ürünler geliştirecek, Şikago’da yeni bir ofis açacak ve 2020 yılında çalışan sayısını iki katına çıkaracak.
 • Alınan yatırımla birlikte Chime yeni ürünler geliştirecek, Şikago’da yeni bir ofis açacak ve 2020 yılında çalışan sayısını iki katına çıkaracak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 08.12.2019

2019 yılında yeni nesil bankalara yapılan en büyük yatırımlar
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.