Facebook’un Libra projesi açıklandığı ilk günden bu yana tepki çekmeye devam ediyor. Birçokları Libra’nın risklerinden söz ederken Avrupa Birliği’nden de konuya yönelik resmi bir açıklama geldi.

Sabit akçeler (stablecoin) üzerine odaklanan G7 çalışma grubu ve AB üye devletlerinin liderlerinden oluşan Avrupa Konseyi, Libra projesiyle ilgili endişelerini açık bir şekilde dile getirdiler.

Yapılan ortak açıklamada sabit akçelerin bazı potansiyel faydalarının olduğu kabul edilmekle birlikte aynı zamanda tüketicinin korunması, mahremiyet, vergilendirme, siber güvenlik, kara para aklama, terör finansmanı, piyasa bütünlüğü ve yasal kesinlik gibi riskler olduğu hakkında da uyarılıyor. En büyük endişelerden birisi ise parasal egemenlik ve finansal istikrar.

Açıklamada isim vermeden şu ifadeler yar alıyor: “Küresel boyutta bazı yeni projeler risklerin tam olarak nasıl yönetileceği ve işleri nasıl yürütmeyi amaçladıkları hakkında yetersiz bilgi sağladılar. Bu bilgi eksikliği, mevcut AB düzenleyici çerçevesinin nasıl uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kesin sonuçlara varmayı zorlaştırıyor.”

Taraflar, AB’de sabit akçeler üzerinde çalışmak isteyen herhangi bir varlığın gerekli tüm bilgileri acilen sağlaması gerektiği belirtiyor. Böylelikle uygulanabilir mevcut kurallara göre bir değerlendirme yapılabilecek.

Açıklamaya göre yasal düzenleme ve riskleri yeterince tanımlamamış hiçbir küresel sabit akçe projesi Avrupa Birliği’nde operasyonlarını başlatamayacak.