Deutsche Bank, önümüzdeki 10 yıl için öngörülerini yayınladığı bir raporda itibari paranın kırılganlığını göz önünde bulundurarak 2030 yılında kripto para birimlerinin itibari paranın yerini alabileceğini belirtiyor.

Bankanın ‘Imagine 2030‘ adını verdiği raporu itibari paranın karşılaşacağı tehlikeleri ve kripto para birimlerine yönelik talebi vurguluyor. Kripto para birimleri ‘yerine geçen bir şey’ değil de ‘ekleme’ olarak gören banka 2030 yılında bu durumun değişebileceğini belirtiyor.

Raporda yaşlanan nüfusla birlikte işgücü maliyetlerinin artabileceği, bunun da alternatif para birimlerine olan talebi yükselteceği öngörülüyor. İtibari para ise hükümetler ve merkez bankaları tarafından daha yüksek enflasyonla ve beraberinde gelen politika kararlarıyla mücadelede test edilecek.

Deutsche ayrıca hız, güvenlik, minimum maliyet avantajları göz önüne alındığında kripto para birimlerinin dijital çağdaki avantajlarını da belirtmeden geçmiyor. Bu nedenle Alman bankası, önümüzdeki on yıl içinde yeni ve ana akım olacak bir kripto para biriminin ortaya çıkabileceği sonucuna varıyor.

Devletlerin ve bankaların nakitsiz bir topluma geçme istekleri göz önüne alındığında kripto para birimleri düzenleyici desteğiyle birlikte benimsenebilir ve sonucunda nakitin yerini alabilir. Son zamanlarda merkez bankalarının kendi dijital parasını çıkartma çabaları da Deutsche Bank’ın öngörülerini destekliyor.

Bankanın gelecek on yılı öngördüğü rapora buradan ulaşabilirsiniz.