Şubesiz bankacılık olarak da adlandırılan yeni nesil bankacılıkta rekabet gitgide kızışıyor. Son olarak aldığı 500 milyon dolarlık yatırımla Chime da bu rekabetin önemli oyunlarından biri olduğunu tekrar gösterdi.

CNBC’nin haberine göre ABD’deki şubesiz bankacılık türünün en büyüğü olan Chime, 500 milyon dolar değerinde seri E yatırımı aldı. Bu yatırımla birlikte şirketin değerlemesi 5,8 milyar dolara çıktı. Geçtiğimiz Mart ayında, yani bundan tam 9 ay önce şirketin değerlemesi 1,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

500 milyon dolar değerindeki bu yatırım, bir başka yeni nesil banka oolan Nubank’ın da yatırımcısı DTS Global tarafından yapıldı. Chime’ın CEO’su Chris Britt bu yatırımı yeni ürünler geliştirmek ve 2020 yılının sonuna kadar çalışan sayısını iki katına çıkarmak için kullanacaklarını söylüyor.

Dijital banka Chime'a önemli yatırım2019 yılında nesil bankalara yönelik birçok yatırım yapıldı. Chime 500 milyon dolarlık yatırımıyla bu yıl en çok yatırım alan dijital banka oldu. Chime’ı hemen arkasından 400 milyon dolarlık yatırımıyla Nubank takip ediyor.

2013 yılında kurulan Chime, özellikle genç müşterilerin köklü bankalar tarafından hayal kırıklığına uğratılması sebebiyle hızlı bir şekilde büyüdü ve şu anda 6,5 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Yeni nesil bankaların bu rekabeti kısa vadede durulacak gibi görünmüyor. Şubesiz olarak tamamen dijital ortamda bankacılık hizmeti veren bu şirketler yakın zamanda Google ve Uber gibi teknoloji şirketleriyle de rekabet etmek durumunda kalabilir. Tüketicilerin geleneksel bankacılığa yönelik taleplerinin evrilmesi ve teknolojinin gelişmesiyle finans ve teknoloji şirketlerinin bu alandaki faaliyetleri giderek artacak gibi görünüyor.