Avustralya’da finans değişiyor. Elizabeth Barry’nin Finder magazinde kaleme aldığı makale ile Avustralya’da müşterilerin Açık Bankacılık deneyimini nasıl yaşayacaklarına ışık tutacak soru ve cevapları gündeme getiriyor. Gelin hep birlikte bu sorulara ve cevaplarına bakalım.

Finansal verilerime ne zaman ulaşabilirim?

Şubat 2020’den itibaren dört büyük bankanın müşterileri, hesap ve işlem bilgilerine, kredi ve banka kartlarına, mevduat hesaplarına ve işlem hareketlerine erişim sağlayacaklar. Bu dört bankadan herhangi biriyle çalışıyorsanız sisteme akredite olmuş üçüncü bir firmanın uygulaması aracılığı ile verilerinizi isteyebilir veya bu firmaya yönlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Açık bankacılık altında ne tür banka bilgileri mevcut olacak?

Açık bankacılık kapsamında sunulacak dört tip bilgi var:

  • Ürün bilgileri. Her bankanın ürünleri için ücretler, oranlar ve ürün özellikleri. Bu verilere, herkesin erişimine açık API’ler üzerinden erişilebilir.
  • Müşteri bilgisi. Telefon numaranız, e-posta adresiniz ve ev adresiniz gibi sizinle ilgili kişisel bilgiler.
  • Hesap verisi. Bakiye,  borçlar ve düzenli ödeme talimatları gibi hesap bilgilerini içerir.
  • Işlem verileri. İşlem verileri, ne kadar harcadığınız ve işlemleri nerede yaptığınıza dair bilgilerdir.

Verilerimi hangi kuruluşlara gönderebilirim?

Ödeme işlemine aracılık eden kuruluşlar (bankalar) otomatik olarak açık bankacılığa dahil edilmektedir. Üçüncü parti olan diğer şirketlerin veri alabilme, saklama ve gönderebilmesi için yetkilendirilmeleri gerekiyor. Bu nedenle devlet tarafından duyurulan güvenlik standartlarına uymaları gerekiyor.

Açık bankacılık bana ne kadara mal olacak?

Avustralya’da açık bankacılık müşteriler için ücretsiz olacak.

Avustralya’da açık bankacılığın nasıl işe yarayacağına bir örnek nedir?

Açık bankacılık için sayısız imkan var. Örneğin, mevcut bankanızın yeni ürünlerini anında kullanmaya başlıyorsunuz, Ancak, yeni bir ürün çıktı ve mevcut bankanızda yok. İşte bu durumda Açık bankacılık ile, diğer ürün sahibi firma aracılığı ile bilgilerinizin bankanızdan alınmasını sağlayarak yeni ürüne üye olup kullanmaya başlayabiliryorsunuz.

Başka bir örnek, bütçe takibi yapabilmek. Açık bankacılık ile, tüm bankalardaki verilerinizin tek bir uygulamaya akmasını sağlayabilir, böylelikle paranızı daha kolay yönetebilirsiniz. Bütçeleme uygulamaları ile  paranızı otomatik olarak sınıflandırabilir, tasarruflarınızı izleyebilir ve optimize edebilirsiniz.

İngiltere’de açık bankacılığın başlamasından bu yana Money Dashboard, Yolt ve Cleo gibi uygulamalar oldukça popüler oldu.

Finansal verilerimi paylaşmak güvenli mi?

Güvenlik, açık bankacılık tartışmasının ana kaygısı olmuştur. Açık bankacılığa katılan finansal kurumların ve diğer şirketlerin verilerinize erişip depolarken sıkı güvenlik standartlarına uymaları ve gizlilik esaslarına tabi olmaları gerekmektedir. Bu kuruluşlar sadece sizin onay ve istediğiniz doğrultusunda verilerinize ulaşabilirler.

Avustralya bunu yapacak tek ülke mi?

Hayır. İngiltere, 1 Ocak 2018’den beri faaliyette olan açık API’ler üzerinden müşteri ve işlem verilerinin paylaşılmasıyla açık bankacılığa geçiş yapmıştır. Avrupa Birliği, üçüncü hizmet sağlayıcı partilerin “ödeme işleminin başlatılması ve hesap verilerinin alınması” işlemleri ile açık bankacılığı zorunlu kılmıştır. Mayıs 2018’den itibaren ABD ve Singapur da dahil olmak üzere bir çok ülke açık bankacılık, veri paylaşımı ve açık API’ler konusunda adımlar atmaya başlamıştır.

Açık bankacılık neden önemlidir?

Açık bankacılık, verilerinizi kontrol altına almanızı sağlar. Hem ürünleri karşılaştırmanızı sağlar hem de yeni ürünleri kullanmanızın önünü açar. Verilerinize tümüyle erişebilmek, size uygun finansal ürünler hakkında iyi ve bilinçli seçimler yapmanıza olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda, finansal hizmetler sektöründe rekabeti hızlandıracak, yenilikçiliği teşvik edecek ve yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine olanak sağlayacaktır.

Avustralya’nın açık bankacılık zaman çizelgesine ve makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.