Çin finans haberleri yayını Caijing’in haberine göre Çin Merkez Bankası uzun süredir beklenen dijital parasını Shenzhen ve Suzhou şehirlerinde test edecek.

Habere göre merkez bankası test için devlete ait yedi şirketle ortaklık kurdu. Bu şirketlerin 4’ü ticari banka, üçü de telekom devi. Pilot programa yakın bir kişiden alıntı yapan Caijing, merkez bankasının bu ticari bankalar arasında “at yarışı” başlattığını ve kendi uygulama stratejilerini geliştirmelerini teşvik ettiğini söylüyor.

Pilot program ulaşım, eğitim, ticaret ve tıbbi bakım gibi sektörlere yoğunlaşacak. Bazı bankalar dahili dijital cüzdanlara sahip SIM kartlar geliştirmek için telekom firmalarıyla işbirliği yapmayı seçerken diğerleri bağımsız cüzdan uygulamaları geliştiriyor.

Caijing’e göre, Shenzhen pilot programı iki aşamalı olarak yürütülecek. Bu yılın sonunda küçük ölçekli bir test süresinden sonra merkez bankası destekli dijital para, 2020’de daha geniş kitlelere dağıtılacak.

Diğer taraftan, habere göre Suzhou kenti yeni bir para birimini de test edebilir. Kasım ayında PBOC destekli bir fintech şirketinin Suzhou’da blokzinciri ve şifreleme uzmanları aradığı bildirilmişti. PBOC’nin dijital para birimi araştırma enstitüsü tarafından kurulan fintech firmasının, DC/EP’nin araştırılması ve geliştirilmesinden ve yeni para biriminin test edilmesinde destek sunmaktan sorumlu olduğu söyleniyor.

Facebook’un Libra projesinden sonra merkez bankası destekli dijital paralara yönelik yoğun bir ilgi oluştu. Dünyanın birçok farklı yerindeki merkez bankası bu alanadaki çalışmalarını hızlandırdı. Çin Merkez Bankası’nın bir hamle yapması da uzun süredir bekleniyordu. Uluslan dijital parasını iki şehirde test etmeyi planlayan merkez bankasının bu parayı daha geniş kitlelere yaymak için neler yapacağını ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

KaynakThe Block