Bank of America’nın mobil chatbot’u Erica, Haziran 2018’de ülke çapında piyasaya sürülmesinden bu yana 10 milyon kullanıcıya ulaştı.

Yapay zeka destekli kişisel asistan, kullanıcılara para transferi ve bakiye sorgulama gibi birçok basit işlemde yardımcı oluyor.

Bank of America’da dijital bankacılık çözümlerinden sorumlu David Tyrie konuyla ilgili olarak: “Erica kişiselleştirilmiş bankacılıkta yeni bir dönem başlatıyor ve müşterilerimize daha önce hiç olmadığı kadar kolaylık sağlıyor. Yüksek teknolojiye sahip yeteneklerimiz, yaklaşımımızla birlikte, tüm kanallarda müşterilerimiz için daha sezgisel ve verimli bir bankacılık deneyimi sunuyor.” açıklamalarında bulundu.

Kullanıcı sayısındaki bu dönüm noktası mobil uygulamadaki bir dizi yeni özelliğin tanıtılmasıyla birlikte geldi. Bu özellikler arasında satıcılardan gelen iadelerin anlık bildirimleri ve sadakat programı rehberliği de yer alıyor. Banka gelecek yıl ise bu sanal asistanına daha gelişmiş özellikler eklemeyi planlıyor.

Yapay zeka destekli sanal asistanlar bankacılık ve finans dünyasında sık kullanılan teknolojilerden biri oldu. Müşterilerin ihtiyacını en hızlı ve verimli bir şekilde karşılamak isteyen bankalar yapay zekanın gücü sayesinde müşteri deneyimi ve memnuniyetini arttırabiliyor.