Amazon geleneksel bir banka lisansı almamış olmasına rağmen, ödemelerden kredilere ve sigortacılık hizmetlerine kadar her açıdan finansal hizmetlerde faaliyet gösteriyor. CB Insights tarafından hazırlanan detaylı bir raporda, Amazon’un tüm bu faaliyetleri mercek altına yatırılarak sıradaki adımına dair öngörüler paylaşılıyor. Okuyucularımız için özetledik.

Amazon her geçen gün attığı adımlar ile bir banka kuracağı yönündeki beklentiler daha fazla artıyor. CB Insights raporunda altı çizilen nokta Amazon’un yeni nesil bir banka inşa ettiğini söylemenin zor olduğu  ancak şirketin temel stratejik hedeflerini destekleyen finansal hizmetler ve ürünler oluşturmaya fazlasıyla odaklandığı. Amazon bir banka kurmaktan çok kendi ekosistemini büyütmeyi hedefliyor. Bunun için üç büyük kanaldan ilerliyor;

  • Amazon’daki satıcı sayısını artırmak ve her satıcının daha fazla satış yapmasını sağlamak
  • Amazon’daki müşteri sayısını artırmak ve her müşterinin daha fazla harcama yapmasını sağlamak
  • Alıcı ve satıcı arasındaki süreçleri mümkün olduğunca basitleştirip, kolaylaştırmak

Amazon’un bugüne dek ürün geliştirme ve yatırım kararları, Amazon’un genel anlamda  geleneksel bir banka kurma hedefinin olmadığını gösteriyor. Bunun yerine Amazon, modern bir bankacılık deneyimini müşterilerine (hem tüccarlara hem de tüketicilere) uyacak şekilde geliştiriyor.

Rapor: Amazon'un Finansal İmparatorluğu

Amazon’un finansal hizmetler alanındaki ürünleri

AMAZON PAYMENTS

Amazon, son birkaç yıl içinde agresif bir şekilde ödeme altyapısına ve hizmetlerine yatırım yaptı. Bu durum, ödeme deneyiminin Amazon’un ana e-ticaret işiyle bütünleşik olması nedeniyle şaşırtıcı değil. Amazon için ödemeleri daha verimli ve müşteriler için kolay hale getirmek önemli.

Amazon Pay hizmeti, müşteriler için dijital bir cüzdan ve platformlarını kullanan tüccarlar için bir ödeme ağı olacak şekilde gelişti.

Amazon’un ilk bilinen ödeme ürünü olan Amazon’la Pay, 2007’de piyasaya sürüldü. 2011’de Amazon WebPay olarak yeniden isimlendirilen eşler arası (P2P) bir mobil ödeme servisi olan TextPayMe’yi satın aldı.

Webpay başarısız bir operasyon oldu ve 2014’te kapatıldı. Amazon muhtemelen P2P ödemeler alanında gerekenden daha erken adım atmıştı.

Amazon’un müşterilerine temel hizmetler sunmasıyla birlikte ödemeler pazarı; bankalar, kredi kartı ağları ve Stripe gibi ödeme aracıları için yılda 90 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Amazon bu alanda düşük komisyonlu hizmetler vererek hem kullanıcılarını kendi platformuna çekiyor hem de buradan ek bir gelir kalemi yaratıyor.

Rapor: Amazon'un Finansal İmparatorluğu

Amazon bilgi paylaşımı konusunda oldukça muhafazakar olmasına rağmen 2017 yılının ilk çeyreğinde Amazon Pay’in 170 ülkede 300 milyon müşterisi olduğunu açıklamıştı. Amazon Pay ile yapılan ödemeler, hizmetlerin genişlemesinin ardından; Fransa, İtalya ve İspanya yeni bölgelerde seyahat, sigorta, eğlence ve bağışlar da dahil olmak üzere yeni dikeylerde faaliyet göstermesini mümkün kıldı.

Amazon, Mart 2019’da dünyanın en büyük ödeme işlemcilerinden biri olan Worldpay ile bir entegrasyon yaptığını duyurdu.

Amazon pazarda açık ara en büyük olmak için çalışıyor ancak şirketin müşteri merkezli temel felsefesini göz önünde bulundurarak, Amazon Pay’in önceliği kendi platformlarındaki satıcılar ve tüketiciler.

Amazon Go: Amazon’un gizli ödeme silahı

Amazon Go marketlerinde pilot uygulama olarak test edilen biyometrik ödeme teknolojisi, Amazon için güçlü bir alan olmaya devam ediyor. Bu ödeme teknolojisi gelişmiş alıcılar ve ileri makine öğrenimi teknikleri kullanıyor.

Bugün, 22 Amazon Go mağazası var. Şirket bu sayıyı artırmayı planlıyor. Bloomberg’e göre 2021’de 3.000’e kadar Amazon Go açılabilir. Bu ölçek Amazon Go’yu 4,5 milyar dolarlık bir iş haline getirebilir.

Rapor: Amazon'un Finansal İmparatorluğu

AMAZON CASH

Amazon Cash programı, e- ticaret işlemlerinde banka veya kredi kartlarıyla ödeme yapmak ile fiziksel teslimat süreçlerinde nakit veya hediye kartları gibi ödeme yöntemleri arasındaki boşluğu kapatıyor.

Amazon Cash, 2017 yılında müşterilerinin çeşitli perakende satış noktalarında dijital hesaplarına bakiye yatırması ile başlayan bir program. Amazon Cash, Amazon’un bankacılık hizmetlerini hiç kullanmayan ya da az kullanan kesimlere ulaşma stratejisinin bir parçası.

Rapor: Amazon'un Finansal İmparatorluğu

Amazon Cash’in piyasaya sürülmesinden bu yana birkaç önemli ürün geliştirdi:

Coinstar İş Birliği

Mayıs 2018’de Amazon Cash, Coinstar ile iş birliği yaparak, Coinstar kiosklarını kullanmalarını sağladı. Müşteriler bozuk paralarını kiosklara yüklüyor ve karşılığında Amazon hediye kartları alıyorlardı.

Kiosklar, Amazon Whole Foods’u satın aldıktan sonra bir köşe taşına dönüştü. Bu yatırımlar Amazon müşterilerini Amazon.com’da daha fazla harcama yapmaya teşvik ediyor. Bu tam olarak Amazon’un yapmak istediği şey.

PayCode

PayCode ile Amazon, dijital ödemeleri destekleyecek altyapıya sahip olmayan ülkelerde datış yapmayı hedefledi. PayCode ile daha önce Amazon’da alışveriş yapamayan 16 ülkedeki tüketicilerin siteden ürün satın almalarını ve QR kodlarını kullanarak nakit ödeme yapmalarını sağlıyor. İlk pilotta yer alan bölgeler arasında Kolombiya, Şili, Hong Kong, Kenya, Endonezya, Malezya, Filipinler, Peru, Tayvan ve Tayland bulunuyor. PayCode şu anda ABD, Barbados, Kosta Rika, Jamaika, Kazakistan ve Uruguay’da çalışıyor.

Program, Western Union ile bir ortaklık olarak çalışıyor. Tüketiciler Amazon.com’da alışveriş yaptıktan sonra bir Western Union bayisini ziyaret ederek siparişlerinin bedelini nakit ödeme ile tamamlayabiliyor.

Amazon Allowance

Amazon yeni nesil tüketicilere ulaşmak için Amazon Cash’in bir alt ürünü olan Allowance’ı sunuyor. Bu üründe ebeveyn izni ile çocuklar kendi Amazon hesaplarını oluşturabiliyor ve alışveriş yapabiliyor. Ebeveynler, çocuklarının hesabına para yatırıp çocuklarının satın aldıklarını denetleme konusunda kontrol sahibi oluyor.

Amazon, kaç müşterinin Amazon Cash kullandığını açıklamıyor, ancak pazar fırsatının büyük olduğu açık. 2017 raporlarına göre ABD’de bu ürün kullanabilecek potansiyele sahip 43 milyon yetişkin ve 22 milyon çocuk var.

Uluslararası fırsat da çok büyük – örneğin, Hindistan’daki 190 milyon kişinin bir banka hesabı yok, Meksika’da yaşayanların sadece yüzde 37’nin bir banka hesabı var.

AMAZON LENDING

Jeff Bezos, Amazon’un kredi sağlama hizmetleri için oldukça başarılı bir ilerleme kaydetti.

Tüketiciler, alış veriş esnasında Amazon’dan bir kredi kartı alabiliyor ve ödemelerini kredilendirebiliyor.

Amazon SMB Lending aynı zamanda küçük işletmelerin Amazon’da daha fazla alışveriş ve satış yapmalarına yardımcı olmak amacıyla 2011 yılında kuruldu. Mart 2018’de, CNBC, Amazon Lending’in 1.000 ila 750.000 dolar arasında değişebilecek krediler sağlamak için Bank of America Merrill Lynch ile iş birliği yaptığını duyurdu.

Amazon, 2011’in ilk çeyreğinden 2019’a kadar ABD’de, Japonya’da ve İngiltere’de 20.000’den fazla işletmeye 5 milyar dolar kredi verdiğini açıkladı.

Rapor: Amazon'un Finansal İmparatorluğu

Amazon Ekim 2018’de, American Express tarafından verilen kurumsal kartlar çıkarttı. Amazon Business adın verilen bu kart işinin büyüklüğü Temmuz 2017’de 1 milyondan fazla ticari müşteriye sahipti. Amazon için kurumsal kartlar, geleneksel bankalar tarafından sınırlı ticari kredi geçmişi nedeniyle reddedilen müşterileri kendine çekmenin bir yolu oldu. Başlangıçta ABD’de piyasaya sürülen Amazon Business Prime şu anda İngiltere, Almanya, Japonya ve son olarak Kanada’da hizmete sunuldu.

Amazon’un sonraki finansal adımı ne olabilir?

Amazon ödemeler, nakit çözümleri ve kredi alanlarında hareket ederken, finansal hizmetler ekosisteminde daha da büyüyebilir.

Amazon tüketicilerin banka hesaplarını kontrol etmek, sigortacılık ve yeni kredi servislerine adım atabilir. Kripto varlıklar alanında ise şirket içinde büyük bir sırla gizlenen ürünler üstünde çalışmalar olduğuna dair iddialar var.

Amazon’un nihai hedefi ise kendi ekosistemini büyütmek ve kendi ekosistemine çektiği tüketicileri ve tüccarları burada tutmak.

Rapor: Amazon'un Finansal İmparatorluğu

CB Insights’ın raporundan özetlenmiştir. Detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.