Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Google, Facebook, Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinin finans dünyasında artan varlığına dair endişeleri dile getiren son düzenleyici FSB (Financial Stability Board) oldu. FSB, paylaştığı raporda, bu şirketlerin müşteri verisine sahip olmasının kaygı verici olduğunu belirtti. Görünen o ki teknoloji şirketlerinin işi, sandıkları kadar kolay olmayacak.

Kart dünyasında bir prestij göstergesi olarak kabul edilen metal kartları müşterilerine sunan kurum sayısı son dönemde artıyor. Tüm kartlar içerisindeki payı oldukça düşük olsa da metal kartların sayısının önümüzdeki yıllarda katlanarak artması bekleniyor.

“Sürdürülebilir finans” kavramını ilerleyen dönemde çok daha sık duyacağız. Geçtiğimiz haftalarda yeni nesil bankalardan bunq’ın çıkardığı Green Card’dan bahsetmiştim. Bu hafta ise Mastercard; kart sahiplerinin yaptıkları harcamalar nedeniyle yaratılan karbondioksit emisyonu miktarını takip etmesini sağlayan Doconomy’ye yatırım yaptı. Bu özelliğin Mastercard logolu kart ihraç eden kurumların kullanımına sunulması bekleniyor.

HSBC, açık bankacılığı fırsata çevirmeye çalışan bankalardan biri olarak dikkat çekiyor. Daha önce yatırım yaptığı açık bankacılık girişimi Bud’ın teknolojisini kullanacak olan banka, hizmet verdiği pazarlarda bireylere, farklı bankalardaki hesaplarını bir arada görme imkanı verecek.

Visa ve Mastercard, karttan karta para transferi hizmetlerinin kullanım alanlarını arttırmaya yönelik işbirliklerine önem veriyor. Bu kullanım alanlarından biri ise uluslararası para transferi… Son olarak TransferWise’ın Visa Direct çözümünü kullanacağı açıklandı.

Keyifli okumalar…


1. FSB Paylaştığı Raporla BigTech Şirketlerinin Finansal Hizmet Vermesinin Yol Açabileceği Risklere Dikkat Çekti

Düzenleyici kurumların son dönemde en fazla dikkat çektiği konulardan biri, BigTech’in finansal hizmet vermesinin olumlu ve olumsuz etkilerioluyor.

 • Bu düzenleyicilerden biri olan FSB (Financial Stability Board)paylaştığı raporda BigTech’in finansal hizmet sunmasının inovasyonu ve finansal hizmetlerde çeşitliliği arttırmak gibi faydalarının olduğunu belirtti.
 • Buna karşın bu şirketlerin finansal istikrar üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğine ve müşteri verisine yaygın erişiminin endişe verici olduğuna dikkat çekildi.
 • Çeşitli ülkelerin merkez bankalarından yetkililerinin katkı sağladığı raporda yapılacak düzenlemelerde dikkatli olunması ve finansal hizmetlerde bulut platformlarının kullanımının iyi izlenmesigerektiği de vurgulandı.

Kaynak: Finextra, Payments Cards and Mobile


2. Metal Kart Sayısı Katlanarak Artıyor

Prestij göstergesi olarak kabul edilen ve 2015 yılında dolaşımda 5 milyon adet bulunan metal kartların sayısı, 2018 yılında 32 milyona yükseldi.

 • Bu sayının 2021 yılına kadar dörde katlanması ve 128 milyona yükselmesi bekleniyor.
 • ABD’de American Express’in yanı sıra aralarında JPMorgan, Citi, Wells Fargo, Capital One’ın da bulunduğu bankalar 20’den fazla kredi kartını metal olarak sunuyor.
 • Kullandığı metal kartın daha ağır olmasının müşteriler için daha fazla saygınlık olarak görüldüğü belirtiliyor.
 • Prestige isimli kartının ağırlığını 12 gramdan 18 grama yükselten Citibank, ağırlık artışının müşteriler tarafından olumlu karşılandığını açıkladı.
 • Plastik kartlar 5 gram ağırlığında iken metal kartların ağırlığı 25 grama kadar çıkıyor.

Kaynak: Wall Street Journal


3. Mastercard, İklim Değişikliği ile Mücadele için Doconomy’ye Yatırım Yapıyor

2018 yılında kurulan İsveç merkezli Doconomy, finans sektörünün küresel etkisini ölçmek amacıyla karbondioksit emisyonunu takip eden ilk kredi kartını çıkaran mobil bankacılık uygulaması olarak rakiplerinden ayrışıyor.

 • Bunun için Åland Index Solutions isimli bulut tabanlı yazılımı kullanan Doconomy; kart sahiplerine, yaptıkları harcamalar nedeniyle gerçekleşen karbondioksit salınımını izleme imkanı veriyor.
 • BM İklim Değişikliği Konferansı’nda yapılan açıklamaya göre Doconomy, Mastercard’dan yatırım aldı.
 • Bu yatırım sayesinde Mastercard ağındaki issuer’ların, kart sahiplerine karbon ayak izlerini takip etme imkanı verebileceği belirtiliyor.

Kaynak: PYMNTS, Verdict


4. HSBC, Bud’ın Teknolojisini Kullanarak Açık Bankacılık Alanındaki Çalışmalarına Hız Verecek

Şubat ayında aldığı 15 milyon poundluk yatırım sonrasında yönetim kuruluna HSBC, Goldman Sachs gibi önemli kurumları ekleyen açık bankacılık girişimi Bud, HSBC ile küresel bir işbirliği yapıyor.

 • HSBC, dijital bankası First Direct’te 2018 yılında Bud’ın çözümünü kullanmaya başlamış ve müşterilerinin diğer bankalardaki hesaplarını görmesini sağlamıştı.
 • HSBC ile Bud arasında yapılan üç yıllık anlaşmaya göre ilk etapta İngiltere’de yaygınlaştırılacak olan çözüm, HSBC’nin hizmet verdiği diğer ülkelerde de kullanıma sunulacak.
 • İşbirliği kapsamında HSBC; Bud’ın hesap toplulaştırma, pazaryeri ve yapay zeka hizmetlerinden yararlanacak.

Kaynak: Finextra, City A.M., Computer Weekly


5. Visa Direct’i Kullanan Uluslararası Para Transferi Şirketlerinin Arasına TransferWise da Katılıyor

Visa’nın kart karta, gerçek zamanlı para transfer edilmesini sağlayan çözümü Visa Direct; Western Union, MoneyGram, Remitly gibi uluslararası para transferinin önemli oyuncuları tarafından kullanılıyor.

 • Bu yıl 2 milyar işlemde kullanılan ve Visa’nın yaygınlaştırmak istediği Visa Direct’i ürününe ekleyeceği açıklanan son oyuncu ise TransferWise oldu.
 • İlk olarak İspanya’da hayata geçecek ve ardından Bulgaristan, Çekya, Macaristan ve Romanya’da kullanıma sunulacak olan çözüm, 2020 yılında diğer ülkelerdeki TransferWise kullanıcılarının da erişimine açılacak.
 • 5 milyon kullanıcısı olan TransferWise ile ayda 4 milyar poundtutarında işlem yapılıyor.
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.