Emlak sektörü finansal teknolojiler ile giderek daha fazla yakınlaşan bir ekosistem oluşturuyor. Bu çerçevede yeni FinTech fikirlerine ilham vermesi için sektörü etkileyecek beş önemli teknolojiyi paylaşıyoruz.

1 – Yapay Zeka Genişlemesi

Yapay zeka, emlak da dahil olmak üzere birçok endüstriyi dönüştürüyor. 2020 yılında, daha fazla şirketten ticari emlak işlemlerini basitleştirebilecek yapay zekâ tabanlı hizmetler yayınlamasını bekleyebilirsiniz. Örnek olarak ticari emlak işlemlerinden önce belgeleri taramak, finansal denetimleri ve incelemeleri tamamlamak için optik karakter tanıma teknolojisini gösterebiliriz. Ayrıca yapay zeka, piyasa eğilimlerini daha doğru tahmin etmek ve öngörüler oluşturmak için de kullanılıyor.

2 – Yeni Platformların Tanıtımı

Karmaşıklıklarından ötürü emlak işlemlerinin yönetimi, özellikle birden fazla anlaşmaya girebilecek mülk sahipleri ve kiracı temsilcileri için zor olabiliyor. Bu konuların ele alınmasına yardımcı olmak adına emlak sektörü için yeni platformlar tanıtılıyor. Ticari emlak odaklı platformlar, potansiyel kiracıları komisyoncular ve mülk sahipleriyle birbirine bağlayabilir. Böylece sohbet, dosya paylaşımı ve işlem ve verilerinin gerçek zamanlı olarak izlenilmesini mümkün kılar.

3 – Sanal ve Artırışmış Gerçekliğin Kabulü

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri emlak endüstrisine yavaş yavaş giriyor ve uzmanlar 2020’de bu teknolojilerin gerçekten işe yarayacağını öngörüyor. Sanal gerçeklik, kiracılara evlerini terk etmeden binaları ve ofisleri gezme fırsatı verecek. Ayrıca büyük şirketlerin yeni bölgelere genişlerken kiralama sürecini tamamlamalarını da daha kolay hale getirecek. Artırılmış gerçeklik halihazırda inşaat yönetimine yardımcı olmak için kullanılıyor.

4 – Drone’lar için Yeni Kullanımlar

2019’da olduğu için önümüzdeki sene de drone’ların kullanımı emlak sektörü için yıkıcı bir özellik olmaya devama edecek. Drone teknolojisi daha zorlu yerlerde ve iç mekanlarda çekimler yapmaya olanak tanıyor. Drone’lar tarafından çekilen görüntüler, yalnızca binaya ve çevreleyen alanlara ait detaylı fotoğraflar için değil, projelerin ilerlemesini izlemek için inşaat mühendisleri ve geliştiricileri tarafından kiracılara ayrıntılı bilgi vermek amacıyla da kullanılıyor.

5 – Nesnelerin İnterneti

2020 yılında yeni IoT uygulamaları ve ofis binalarında akıllı teknolojilerin daha fazla benimsenmesi bekleniyor. Daha fazla ofis binası akıllı aydınlatma, ısıtma ve soğutma sistemleri, güvenlik ve diğer otomatik hizmetler sağlayacak. Böylelikle kiracıların işletme maliyetlerini kontrol etmelerini ve mülk yöneticilerinin bakım ve onarım taleplerine yanıt vermelerini kolaylaştıracak.