Fintech’ler sık sık finansal kurumlarla güçlerini birleştirerek ürün ve hizmetleri stratejik olarak ölçeklendirebiliyorlar. Bu ortaklıklar geleneksel finans için inovasyon fırsatları yaratıyor.

Bankacılıkta Neler Oluyor?” adlı araştırmaya göre orta ölçekli bankalardaki ve kredi birliklerindeki C düzeyindeki yöneticilerin yüzde 53’ü fintech ortaklıklarının 2019’da daha önemli hale geldiğine inanıyor. Makine öğrenmesi, yapay zeka ve bulut bilişim alanındaki gelişmeler sayesinde bankalar, müşterileri için sürtünmesiz bir deneyim yaratırken ürün geliştirme için ihtiyaç duydukları yardımı fintech’lerden alabilirler.

Peki kurumların fintech birleşmelerinde dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Fintech ortağının uygun düzenleyicilerle olumlu bir ilişkisi var mı?

ABD’de, fintech’lerin federal ve eyalet yasalarına uyması gerekiyor. Bazı düzenleyiciler teknoloji şirketlerinin hızlı bir şekilde inovasyon yapabilmesi için daha basit yasalara sahip olma ihtiyacını destekliyor.

Bir fintech ile ortaklık yapmak, mevcut ve potansiyel yasal engelleri aşmak için uygun bir plana sahip olmayı gerektiriyor. Bu nedenle uygun düzenleyicilerle iyi ilişkiler içinde olan bir ortak bulmak oldukça önemli hale geliyor.

Ortaklarınıza, fintech’lerin belirli ürün veya hizmeti için geçerli güncel yönetmelikler var mı, belirli lisanslara sahip olmaları gerekiyor mu?, eğer öyleyse bunlar halihazırda var mı? gibi sorulması kritik bir önem taşıyor.

Fintech ortağının dolandırıcılıkla mücadelede kanıtlanmış bir yaklaşımı var mı?

Kredi raporlama ajansı Experian’ın Küresel Kimlik ve Dolandırıcılık Raporuna göre, işletmelerin% 55’i geçen yıl sahtekarlıkla ilgili zararlarda bir artış olduğunu bildirdi. Özellikle, bu kayıplar hesap açma ve hesap devir saldırılarından kaynaklanıyor.

Dolayısıyla ortaklarınızın sahtekarlıkla mücadelede hangi önlemleri aldığını ve müşterileri nasıl güvende tuttuklarını öğrenin. Dolandırıcılıkla ilgili sorunlara hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermek için ortağın kullandığı yatırım türlerini veya altyapısını sorun.

Yapay zeka ve makine öğrenimimdeki gelişmeler, dolandırıcılık riski belirleme konusunda ciddi bir şekilde yardımcı olabiliyor. Ortaklarınızın yapay zekayı ne ölçüde kullandıklarını sorun.

Fintech işletmesinin uzun adeli sürdürülebilirliği nedir?

Bir fintech şirketinin çözmeye çalıştığı sorun için güçlü bir vizyona sahip olması önemlidir. Ancak, bu vizyonun, sürekli büyümeye yönelik net bir iş planı ile sürdürülebilir olması gerekiyor.

Uzun vadeli sürdürülebilirliği belirlemek için aşağıdaki detayları araştırın:

  • Gelir ve finansman için beş yıllık bir yol haritası
  • Ürün veya hizmete olan talep
  • Ölçeklendirmek, sınamak ve yinelemeye devam etmek için bir strateji
  • Düzenleyici engellerle başa çıkmak için bir plan
  • Şirket rekabetten nasıl karşılık veriyor?
  • Pazar fırsatı ve bunun gelecekte nasıl değişebileceği.

Bir fintech ile ortaklık yapmak, müşterilerinize en iyi hizmeti vermenizde yardımcı olabilir. Ancak birlemeden önce yukarıdaki soruları dikkate almak ileride ortaya çıkabilecek problemlerin kaldırılması ve bu birlikteliğin verimli olması için oldukça kritik bir önem taşıyor.

KaynakBankingDive