İngiltere, Ocak 2018’de Açık Bankacılık’ı devreye aldığında bir sürü tartışılan konu ve çekinceler vardı. İki yıl sonra gelinen noktaya baktığımızda gerçekten çok iyi bir fikir olduğu konusunda hemfikir olundu.

Açık Bankacılığın gittikçe artan bir momentum yarattığı her gün yaşanarak tecrübe ediliyor.

İngiltere Açık Bankacılık Uygulama Kurumu (OBIE), Ağustos-Eylül 2019 arasındaki Açık Bankacılık gelişmelerini ve verilerini yayınladı. Chris Skinner 17 Aralık tarihli yayınladığı makalesinde rapor sonuçlarını ve geçmişte yaşanan korkuları paylaşıyor.

OBIE raporuna göre; 2018 Mayıs ayında işlem veri talebi sayısı 720.000 iken son 7 ayda ikiye katlanarak 2019 Eylül ayında aylık 49 milyon veri paylaşımı işlemine ulaşıldı ki bu muazzam bir rakam.

İşlemler 180 lisanslı hizmet sağlayıcı tarafından gerçekleştirildi. Bunun 116’sı 3. Parti Hizmet Sağlayıcısı (44 tanesi 2018 yılından lisanslı) ve 64’ü Mevduat Hesap Sağlayıcısı (23 tanesi 2018 yılında hizmet veriyordu).

Bahsi geçen bu işlem talepleri ne amaçla kullanılıyor diye baktığımızda başlıca kullanım alanının %40 ile kredi bilgileri sorgusu olduğunu görülüyor. Özelikle gayrimenkul sahipleri, piyasa araştırması ve kira raporlamaları için kullanıyor. Bunun dışında, mesela Currensea adlı yeni bir şirket kullanıcılarına yurtdışında UK banka hesaplarına direkt erişim sağlayarak uygun döviz kuru ile işlem ücreti almaksızın harcama yapmalarını sağlıyor. Ek olarak müşteriler, API’leri kullanarak bankadaki kredi kartı hesaplarına erişerek bilgi sorma işlemi yapıyorlar.

Diğer bir örnek Eylül ayında, AMEX İngiltere’de AMEX veya kredi kartı kullanıcısı olmasanız bile kullanabileceğiniz “Banka Havalesiyle Ödeme” adında yeni bir ödeme hizmeti başlattı. Banka hesaplarından doğrudan, hızlı ve kolay şekilde ödeme yapılabiliyor.

Başka bir deyişle ifade edersek, müşteriler artık pek de farkında olmadan da bankacılık verilerini hizmet sağlayıcılar üzerinden kullanıyorlar.

Açık bankacılık yürürlüğe girdiğinde en çok tereddüt yaratan konu medyada sıkça bahsedilen “banka hesaplarının saldırılara karşın nasıl savunmasız hale geleceği” konusuydu.

Regülatörlerin kurumların ve müşterilerin para kaybedeceği bir sürece izin vermeyecekleri açıktır. Bu nedenle izin süreçleri de oldukça zorlaştırılmıştır. Müşterilerin kendi verilerine erişilmesine izin vermesi veya bankaların müşterilerine erişim izni vermelerini kolaylaştırmamaları kendi içinde tutarlıdır. Ancak diğer taraftan bakıldığında kuralların ve süreçlerin zorlaştırılması da Açık Bankacılığı yavaşlatacaktır.

Dolayısıyla bu iki konu tüketici üzerinde Açık Bankacılık açısından korku yaratıyor.

OBIE’nin Haziran ayında yayımladığı bir diğer raporda; Açık Bankacılığın olması gerektiği gibi kullanıldığı takdirde İngiliz ekonomisi için yılda 18 milyar £ anlamına geldiği belirtiliyor. Müşteriye sunulan özel hizmetlerle maliyet ve masraflardan tasarruf sağlanması ile tüketiciye yansıyacak tutar 12 milyar £’tur.

Finansal açıdan sıkıntı yaşayan müşteriler Açık Bankacılık uygulamalarını kullanarak yılda 287 £ tasarruf sağlayabilirler.

Bu nedenle Açık Bankacılık konusu birçok pazarda sürekli tartışılmaktadır.

Sonuç olarak, Açık Bankacılık çok da kolay şekilde gelmedi bugünlere, başlangıçta tüketiciler tarafından yanlış anlaşıldı, bankalar direnç gösterdi. Bununla birlikte, ayda 49 milyon veri paylaşımı isteği gözardı edilemeyecek güzel bir aşama.

Kullanım alanları geliştikçe hem tüketiciler hem de diğer partiler için Açık Bankacılık vazgeçilemeyecek bir noktaya gelecek gibi görünüyor.

KaynakChris Skinner’s blog
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.