Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Yılın sonuna gelirken yatırım haberlerinin azaldığı, buna karşın düzenleyiciler tarafında hareketliliğin fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık.

Avrupa Komisyonu bünyesindeki bir çalışma grubu tarafından hazırlanan rapor, fintech’lerin bankalarla eşit düzenlemelere tabi olması gerektiğini savundu ve kuvvetle muhtemel büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi. Herhangi bir sonuca varmak için erken ancak Avrupa Komisyonu gibi önemli bir yapının bu konuya dikkat çekmesi, fintech’leri zorlayacak yeni düzenlemelerin habercisi olabilir.

Açık bankacılığın öncü ülkelerinden İngiltere’deki düzenleyici kurum FCA ise üçüncü parti kurumlarla paylaşılan veri setinin genişletilmesiyle ortaya çıkacak ‘açık finans’ kavramını ortaya attı ve gelecekte finans dünyasını nelerin beklediğinin ilk işaretini verdi.

Libra’ya ise yeni bir uyarı geldi. Bu kez Fed yöneticisi Lael Brainard’dan… Libra ile ilgili denemeler yapıldığına dair haberler kısa süre önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. Brainard ise Libra kullanıma girmeden önce düzenleyicilerin beklentilerinin karşılanması gerektiğini vurguladığı konuşmasında, hızlı biçimde milyarlarca kullanıcıya ulaşabilecek bir stablecoin’in oluşturacağı finansal risklere dikkat çekti.

Bu hafta sizinle paylaşacağım son iki haber ise işbirlikleriyle ilgili. Geride kalan haftada Citi ve ICBC gibi iki dev banka, ödeme teknolojileri dünyasının devleriyle işbirliği yoluna gitti. PayPal ile geliştirilen çözüm sayesinde Citi’nin kurumsal müşterileri, artık para transferlerini alıcının PayPal hesabına yapabilecek. ICBC ise Ant Financial ile kurduğu iş ortaklığı doğrultusunda yeni ürünler geliştirmeye çalışacak. Bu adım, Çin’de geleneksel bankaların çağa ayak uydurma çabalarından biri olarak dikkat çekti.

1. Avrupa Komisyonu’ndan Fintech’lere Yönelik Düzenleme Çağrısı

 • Grup, fintech’lerden kaynaklanan risk ile bankalardan kaynaklanan risk aynıysa uyulması gereken düzenlemelerin de eşit olması gerektiğini savunuyor.
 • Paylaşılan raporda yeni teknolojilerden kaynaklanan riskler, AB’de parçalı bir yapının oluşmaması gerektiği, verinin korunması ve kullanımı ile finansal katılım konularına değiniliyor.
 • Olası böyle bir düzenlemenin, sınırlı insan ve finansal kaynağı dikkate alındığında fintech’lerin uyum sağlamakta zorlanabileceği ancak müşterilerin güvenini kazanma noktasında fintech’lere yardımcı olabileceği belirtiliyor.
 • Fintech’ler, girişimlerden herhangi bir katılımcı yer almadığı için bu çağrıyı yapan uzman grubunu eleştiriyor.

Kaynak: Finextra

2. FCA, Açık Bankacılıktan Sonraki Durağı İşaret Etti: “Açık Finans”

 • Bir süre önce açık finans kavramını değerlendirmek için çalışma grubu kuran FCA, bu grubun çalışmaları sonrasında önerilerini paylaştı ve konuyla ilgili görüş toplamaya başladı.
 • Seçenekleri ve inovasyonu arttıraraj kurumların ve bireylerin daha doğru finansal kararlar verebilmesini amaçlayan açık finans yaklaşımı ile birikim, sigorta, konut, emeklilik ve tüketici kredisi ürünlerine dair verilerin de üçüncü parti kurumlara açılması öneriliyor.
 • FCA, konuyla ilgili görüşleri 17 Mart 2020 tarihine kadar toplayacak.

Kaynak: Reuters, PYMNTS

3. Facebook’a Bir Uyarı da Fed’den

 • Bu ihtimalden tedirgin olan düzenleyiciler ise Libra ile ilgili uyarılarda bulunmaya devam ediyor.
 • Son ikaz; Frankfurt’ta düzenlenen ECB seminerinde Fed’in yönetim kurulu üyelerinden Lael Brainard’dan geldi.
 • Frankfurt’ta düzenlenen konferansta konuşan Brainard, kullanıma girmeden önce Libra’nın yüksek standartlarda yasal ve düzenlemesel beklentileri karşılamasının bekleneceğini vurguladı.
 • Kripto paraların finansal sistem için riskler içerdiğini belirten Brainard, yaygın kullanılan bir sabit coin’in (stablecoin) bu riskleri arttırabileceğine dikkat çekti.

Kaynak: Finextra, Reuters

4. Citi ile PayPal İşbirliklerini Genişletiyor

 • Bu hizmet, Citi’nin ülkeler arası ödeme platformu WorldLink üzerinden yapılan maaş ve harcama ödemelerinde geçerli olacak.
 • Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde 200 pazarda kullanıma sunulacak olan çözüm ile PayPal’ın 295 milyon aktif kullanıcısına para gönderilebilecek.

Kaynak: Finextra, Payments Journal

5. Çin’in Devleri ICBC, Alibaba ve Ant Financial’dan İşbirliği

 • 2005 yılında Alipay’e destek veren ilk banka olma özelliğine de sahip olan ICBC, yapılacak işbirliğinin ödemeler ve e-ticaretin ötesinde olacağını ve Çin finans sektöründe inovasyonların ve hizmet kalitesinin artacağına inandıklarını belirtti.
 • Ant Financial; dijital ödemeler, risk kontrolü, blockchain tabanlı uluslararası para transferi, bulut tabanlı uygulamalar gibi hizmetlerini aralarında Huaxia Bank, China Everbright Bank, Shanghai Pudong Development Bank ve China Citic Bank’in de bulunduğu 200’den fazla bankaya sunuyor.
 • ICBC akıllı bankacılık stratejisi kapsamında kasım ayında blockchain, büyük veri, yapay zeka, bulut, 5G, nesnelerin interneti, bilgi güvenliği gibi alanlara odaklanılacak olan bir fintech araştırma enstitüsü kurmuştu.

Kaynak: Alizila, Finextra

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.