Bankacılık müşterileri daha iyi koşullar elde edebilmek için çok hızlı biçimde kişisel işlem bilgilerini hizmet sağlayıcı firmalarla paylaşmaya başlayacaklar. Sophie Elsworth’un News Corp Australia Network’ta paylaştığı makalede Açık Bankacılığın tüketicilere sağladığı fırsatları ele alıyor.

Tüketiciler, hizmet sağlayıcı firmalardan düşük işlem ücreti teklifleri alabilmek için kişisel işlem bilgilerini paylaşmayı tercih edecekler. Örneğin kredi kartı ve ev kredilerinden, işlem ve mevduat hesaplarına kadar her şeyden tasarruf etme imkanına sahip olacaklar.

Avustralya’da Açık Bankacılık 2020 Şubat ayında başlatılmak üzere yasalatırıldı. Bununla birlikte, DBM Consultants firmasının yaptığı araştrımaya göre Avustralya halkının %85’inin Açık Bankacılıktan haberdar olmadığını belirledi.   

Avustralya Bankacılık Birliği’nin icra kurulu başkanı Anna Bligh, basit bir şekilde işin özünü: “Yasa tüketicilerin, bankasının elinde tuttuğu tüm verilere erişmelerine yasal hak tanınmıştır. Müşterilerin bu erişime izin vermesi ise gönüllülük esası ile olacaktır. En önemlisi, yasal olarak bankaların müşterisinin talebi ile başka bir bankaya veri aktarmasını gerektirecektir. Müşteriler için bunun anlamı, alışveriş, ödeme gibi işlemleri için yeni bir anlaşma yaparak her zamankinden daha ucuz daha hızlı ve kolay hizmet almak olacaktır.” şekinde ifade etti.

Ek olarak Bayan Bligh “Açık Bankacılığın temel amacı, ürünler ve hizmet sağlayıcılar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırarak müşterilere daha rekabetçi fırsatlar sunmaktır. Finansal kurumlar açısından da müşteri skoruna bakılarak o müşteriye hizmet verme kararını kolaylaştıracaktır. Şu anda müşterilerin kendi verilerini bankalar arasında paylaşması neredeyse imkansız.” açıklamalarında da bulundu.

Avustralya’da dört büyük banka Şubat ayında Açık Bankacılığa adım atacak, diğer bankaların ise 2020 yılı sonuna kadar vakitleri var görünüyor.

Tüketici grubu Choice’in icra kurulu başkanı Alan Kirkland, Açık Bankacılığın müşterilerin bankaların farklı ugyulamaları arasında karmaşa yaşamasının önüne geçeceğini belirtti ve “Açık Bankacılık, kendi kişisel kullanım verilerinize erişebilmeyi, ürünleri karşılaştırmayı ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmenizi kolaylaştıracak” dedi.

Avustralya, Açık Bankacılık başarısının ardından İngiltere’deki süreci kendi ülkesinde uygulamaya geçiriyor. Aynı başarı ve işlem hacmini yakalamasını diliyoruz.

Açık Bankacılık tüketicilere yeni fırsatlar sunuyor
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.