Hindistan’da kredi almak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Son zamanlarda birçok FinTech, girişimcilere ve KOBİ’lere kredi sunmak için artan bir heves gösteriyor.

Bu seçeneklerin mevcudiyeti, Hintlilerin yaşam tarzlarını yükseltmek ve daha iyi iş süreçlerine yatırım yapabilmeleri için daha fazla krediye aç olduklarını gösterdi.

2018’de BCG ve Google tarafından yapılan araştırma, Hintli tüketicilerin yüzde 23’ünün bireysel kredileri dijital olarak kullandığını gösteriyor. Bu da dijitalin kredi alma sürecini ne kadar rahatlattığını gösteriyor. Raporda ayrıca KOBİ kredileri ve kişisel kredilerin en yüksek dijital etki ve satın alma oranına sahip olduğu belirtiliyor.

Bu alanda bir fırsat olduğunu gören akıllı telefon şirketleri de bu fintech mücadelesine katılmak istiyor. Son olarak Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi de bu ayın başında dijital kredi çözümü Mi Credit’i Hindistan’da piyasaya sürdü.

FinTech alanına giren Realme’nin CEO’su Madhav Sheth bu alan girme kararı hakkında konuşurken önümüzdeki 2-3 yıl içinde finansal hizmetler piyasasındaki ilk 5 şirketten biri olmayı hedeflediklerini söylüyor. Realme 2020 yılında 10 milyar dolar civarında kredi vermeyi ve yaklaşık 4 milyon yeni müşteri kazanmayı umuyor.

DataLabs, Hindistan’ın kredi talebinin 2022 yılına kadar 1,41 trilyon dolar değerinde olacağını öngörüyor. Realme ve Xioami gibi şirketler ülkeye, özellikle de küçük şehirlere nüfuz ettikleri göz önüne alındığında bu ihtiyacı karşılamak için iyi bir konumdalar.

Kredi talebinin bu denli artması halihazırda geniş bir müşteri tabanına sahip akıllı telefon üreticilerini harekete geçirmiş durumda. Hindistan’da olduğu gibi dünyanın farklı yerlerinde de bu talebin artması sonuçu teknoloji şirketlerinin fintech alanına girmesi bekleniyor.

KaynakMoneyControl