2019’un bitimine yaklaşırken finans sektörü analistleri 2020’de sektörü neler bekleyeceğine dair yorumlarda bulundular. PSD2 ve artan rekabet konuları analistlerin ortak paydası oldu.

Düzenlemeler sağlamlaşacak

PSD2 Eylül 2019’da tam olarak yürürlüğe girdi. Şimdiye kadarki etkisi ise az oldu. Araştırma firması Forrester 2020’nin düzenleyici kurumlarının teknik şartnamelerin eksikliği ve standartların geniş bir şekilde yorumlanmasına izin verilmesi gibi açık bankacılık mevzuatının iyileştirmesine yönelik adımlar atılacağını öngörüyor.

Hint merkezli danışmanlık şirketi Infosys ise 2020’de ekosistem yaklaşımının yükselişinin görüleceğini öngörerek açık bankacılığın devam eden gelişimini vurguluyor

Rekabet ve işbirliği

Açık bankacılık girişimlerinin genişlemesi, sektördeki artan rekabet zemininde gerçekleşecek. Forrester tasarruf piyasasını kilit savaş alanı olarak vurguluyor.

Yeni katılımcılar, daha iyi tasarruf ürünleri ile müşterileri çekecek çünkü bu şirketler rekabetçi fiyatlar sunmaya devam edecekler. Bu pazar sadece Monzo ve Revolut gibi dijital rakiplerle de sınırlı değil. Forrester Apple’ın Goldman Sachs ile ortaklığını bir dijital mevduat hesabı sunmak için genişletebileceğini öngörüyor.

Software AG kıdemli direktörü Crozier, bankaların müşterileri için katma değer yaratmada verilerin gücünü daha iyi kullanmak için önümüzdeki yıl bulut sistemlere geçişlerini hızlandıracaklarını öngörüyor.

Nordea Bank’ın işlem bankacılığı müdürü Erik Zingmar ise BigTech’i finansal hizmetlerdeki yeniliğin ana hızlandırıcısı olarak görüyor.

Tüketici ve ticari birleşimi

Bu durumun bir örneği olarak JPMorgan’ın müşterilerine sanal banka hesapları sunmak için Amazon ve Airbnb ile işbirliğine gitmesi gösterilebilir.

Analistler, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun ABD işgücünün yüzde 35’inden fazlasını oluşturduğunu tahmin ettiği ve 2020’de yüzde 43’e yükseleceğini tahmin ettiği esnek (gig) ekonomisi sayesinde bireysel ve işletme bankacılığı arasındaki çizginin bulanıklaşmasını öngörüyor.

NCR, esnek ekonomisi işçilerinin ve küçük işletmelerin bankalarda ilgili araçlar arayacaklarına ve teklifte bulunmadıkları takdirde başka yerlere bakmaktan çekinmeyeceklerine inanıyor.

Geleneksel kurumlar, küçük işletme sahiplerinin ve esnek ekonomi çalışanlarının ihtiyaç duydukları sağlam işlevsellikle istedikleri dijital olarak optimize edilmiş deneyimi hızla sunmalı veya bu ilişkileri kaybetme riskiyle karşı karşıya olmalıdır.

Yeni alanlara genişleme

Capgemini’nin raporu, dijital kanallar aracılığıyla büyük ölçüde keşfedilmemiş teminatsız tüketici kredileri piyasası gibi ek gelir kaynakları arayan bankalar olacağını öngörüyor. Bu, bankaların, milenyallerin anında finansman ve dijital erişim kolaylığı taleplerine yanıt olarak keşfetmeye başladığı bir alan.

Milenyaller şu anda banka dışı oyunculara ve fintech’lere yöneliyorlar. Bu da fintech’leri kendilerine tehdit olan olarak gören geleneksel bankaları piyasadaki varlığını sürdürerek müşterilerin diğer finansal ihtiyaçları için risk almaktan kaçınmaya itecek.

Analistler, bankacılığın birçok alanında olduğu gibi yakın gelecekte başarının, geleneksel yapıları ortadan kaldırarak farklı departmanların gerekli ortak yaklaşımı sağlamak için işbirliği yapmasıyla geleceğini öngörüyor.