Çin merkezli internet devi Tencent kripto para birimleri için olan yeni kullanım durumlarını keşfetmek adına bir ekip oluşturuyor.

Yeni ekip, dijital para birimlerinin ödeme platformunda nasıl kullanılacağı ve diğer olası iş uygulamalarını keşfedecek. Ayrıca, kripto para birimlerinin mevcut ve gelecekteki düzenleyici rejimlerde nasıl kullanılabileceğini de ele alacak.

Araştırma ekibinin bölgedeki hükümet girişimlerini destekleyeceği de bildiriliyor. CNBC ve Quartz’ın haberlerine göre Çin Merkez Bankası’nın yayınlamayı planladığı dijital parayı dağıtan şirketlerden birisi de Tencent olacak. Haberler, Tencent’in yeni ekibinin, hükümetin Shenzhen şehrindeki dijital para pilotunu geliştirmeye çalışacağını da belirtiyor.

Tencent haberlerdeki iddiaları reddetmedi, ancak araştırma birimi hakkında da detaylı bir bilgi vermedi. Ekibin yepyeni bir kripto para birimi mi oluşturacağı yoksa yeni dijital Yuan uygulamalarını mı desteklemeye odaklanacağı henüz belirsiz.

Tencent’in WeChat Pay’i, Çin’in multi trilyon dolarlık mobil ödeme endüstrisinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan dünyanın en büyük ödeme işlemcilerinden biri. Business Insider’a göre 2017 yılında 900 milyondan fazla kişi WeChat Pay’i kullandı.

Bu kadar popüler olan ve büyük bir kullanıcı tabanına sahip olan Tencent’in dijital para odaklı bir ekip kurması Çin Merkez Bankası’nın da çalışmalarını hızlandırabilir.

Blokzinciri teknolojisine uzun süredir ilgi gösteren Tencent, Çin’in bu teknolojiyi geliştirme adına yapacağı çalışmalara büyük katkı sağlayacak gibi görünüyor.