Son birkaç yıl fintech ekosistemi için oldukça hareketli geçiyor. CB Insights’ın verilerine göre finansal hizmetler odaklı yaklaşık 60 şirket son yıllarda 1 milyar dolardan fazla değerlemeye ulaşmış durumda.

Bu gelişmelerle birlikte analistler 2020’de daha fazlasının geleceğini inanıyor. Bloomberg’in yeni yılda takip edilmesi gerektiğini düşündüğü ve fintech ekosistemini bekleyen gelişmelere kısaca değinelim.

Çıkış Stratejileri

Birleşme ve satın almalar fintech alanında tarihsel olarak küçük ve nadirdi, ancak bu durum 2019’da büyük ölçüde değişti. Fiserv, Fidelity National Information Services ve Global Payments ABD’de ödeme işlemeyi dönüştüren bir dizi anlaşmaya imza attı. PayPal şimdiye kadarki en büyük satın alımını yaptı ve Charles Schwab, TD Ameritrade Holding Corp.’u 26 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Bu satın alım ve birleşme çılgınlığı 2020 yılı boyunca da devam edebilir.

Düzenleyici incelemeler

2020’de finansal teknoloji oyuncuları daha fazla resmi inceleme bekliyor. Forrester baş analisti Alyson Clarke konuyla ilgili olarak: “Düzenleyiciler daha yakından bakmaya ve yapay zekayı incelemeye başlayacaklar. Apple Card ve sözde cinsiyet yanlılığı gibi olaylara daha sık rastlayabiliriz. Yapay zekada şeffaflık ve etik son derece önem taşıyor dolayısıyla bu alanda düzenleyici incelemeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Citigroup CIO’su Vanessa Colella ise: “İşlem yapan insanların söyledikleri kişi olduklarından emin olmak istiyoruz. Çevrimiçi 40 milyar cihaza ulaşınca bunun yalnızca müşterinizi tanımayla ilgili değil, makinenizi tanımayla ilgili olduğunu görebilirsiniz. bu işlemler en uç noktada gerçekleştiği için, makinenin ne olduğunu ve makinenin bu işlemi yapma iznine ve yeteneğine sahip olup olmadığını doğrulayabildiğinizden emin olmalısınız.” diyor.

Dijital bankaların yükselişi

ABD’nin önde gelen dijital bankası Chime, şu anda 5,8 milyar dolar değerinde. Bu, New York Community Bancorp, CIT Group Inc. veya Synovus Financial Corp dahil olmak üzere ülkenin en büyük bankalarından bazılarından daha değerli olduğu anlamına geliyor.

‘Challenger bank’ ya da ‘neobank’ olarak da adlandırılan bu dijital bankalar 2019 yılının ilk üç çeyreğinde toplam 3 milyar dolardan fazla yatırım topladılar. Bununla birlikte ağlarına milyonlarca müşteri dahil oldu. Bu müşteriler sadık kalacak mı yoksa geleneksel bankalar onları geri kazanmayı başarabilecekler mi?

QED Investors kurucu ortaklarından Frank Rotman konuyla ilgili olarak: “Bu tip yeni nesil bankalar henüz geleneksel bir bankanın tüm özelliklerini sunamıyor olsalar da tipik bir tüketici için bu önemli bir durum değil çünkü tüketiciler geleneksel bankaların sunduğu yüzlerce özelliğin çok azını kullanıyorlar. Dolayısıyla, 2020 ve 2021 ve 2022’de dijital bankalardan bahsedeceğiz ve nihayetinde ‘meydan okuyucu’ etiketi düşecek çünkü ekosistemdeki önemli oyuncular olacaklar.” ifadelerini kullanıyor.

BigTech oyuna dahil oluyor

Teknoloji firmaları finans sektörüyle bir süredir yakından ilgileniyordu ancak bu yıl bazı şirketlerden ciddi hamleler geldi. Apple’ın Goldman Sachs ile birlikte yayınladığı kredi kartı, Google’ın Citigroup ile birlikte mevduat hesabı ürününü duyurması ve Facebook’un küresel bir dijital para yaratma çabaları bu hamlelere örnek olarak gösterilebilir.

Bain Capital Ventures ortağı Matt Harris konuyla ilgili olarak: “Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Büyük ve küçük teknoloji şirketleri, önümüzdeki yıllarda iş modellerine ödemeler, borç verme ve sigorta gibi dalları dahil etmek isteyecek. En akıllı ve en yetenekli bankalar ise bu hareketin bir parçası olmak isteyecekler. Bence bu saf fintech girişimleri için de risk yaratıyor.” ifadelerini kullandı.