Afganistan ve Kazakistan’a sınırını olan 33 milyon nüfuslu Özbekistan, kripto para alımlarını yasakladı. Bu da Orta Asya ülkesinde bir kripto karaborsa piyasası için zemin hazırlıyor.

Bu karar, Özbekistan’ın kripto ticaretini yasallaştırmasından ve kripto değişim lisanslarını vermeye başlamasından sadece bir yıl sonra geldi. Bu yasaklamanın sebebi ise geçtiğimiz yıl Özbekistan resmi para biriminin ADB dolarına karşı yüzde 12, son 5 yılda ise yüzde 75 değer kaybetmesine bağlanıyor.

Özbekistan’ın yanı sıra Zimbabwe ve İran gibi hiperenflasyon yaşayan ülkeler de kripto para işlemlerini yasaklamıştı. Çünkü hükümetler, kripto para birimi kullanımının sermayeyi yerel itibari para birimlerinden uzaklaştırarak hiperenflasyonu hızlandırdığını düşünüyorlar.

Özbekistan’daki ciddi enflasyon durumu ve ardından gelen bu yasak vatandaşların kripto para birimlerini kripto karaborsalarda aramalarına zemin hazılıyor. Bir kripto karaborsalar, özellikle kripto para biriminin izlenmesi zor olduğu için vergilendirilemez veya düzenlenemez. Ayrıca, kripto karaborsadan elde edilen kar, çetelerin ve mafyaların gelirlerinin artmasına yardımcı olabilir.

Nihayetinde, bir hükümetin kripto para birimini yasadışı yapmaktan ziyade düzenlemesi daha iyidir diyebiliriz. Düzenlenmiş bir kripto para piyasası, kara para aklamayı önlemek için vergilendirilebilir, izlenebilir ve kârlar yeraltı örgütlerinden ziyade meşru şirketlere yönelebilir.