Finansal krizi takip eden 10 yıldan fazla bir süredir fintech, çok sayıda ürün ve hizmetle hayatımızı daha iyi bir hale getiriyor.

Bu on yılda finansal hizmetler sektöründeki inovasyonun gelecek on yılda ortaya neler koyabileceğini göz atalım.

Dijital Ödemeler

20 yıl önce PayPal ve WorldPay, ilk fintech dalgasını başlatmıştı. Tüketicilerin ve tüccarların internette birlikte iş yapmalarını kolaylaştırdı. Son on yılda dijital ödemeler RFID ve mobil uygulamalar sayesinde ilerledi ve bu büyüyen pazarın 2025 yılına kadar 2 trilyon dolar değerinde olması bekleniyor.

Ödemeler gelecek yıllar boyunca gerek FinTech’ler gerekse büyük teknoloji şirketleri için kazançlı bir alan olmaya devam edecek.

Para Transferi

Son birkaç yıldır para transferi piyasası oldukça hareketli. Gelişen teknolojiler ile birlikte FinTech’ler para transferi maliyetlerini önemli ölçüde düşürdü. Bundan sonraki dönemlerde de yeni şirketlerin alanda iyileştirmeler yapması oldukça muhtemel.

Bu pazar XE, OFX ve TransferWise gibi büyükleri içeriyor. Facebook da Libra ile birlikte bu pazarı keşfetmiş olacak.

Alternatif Krediler

P2P krediler küresel olarak parçalanmış kredi pazarına odaklanan erken bir fintech hamlesi. Tahminen 200 milyar doların üzerinde değeri olan P2P kredileri, büyük bankaların kredi veremediği mali krizin ardından önemli ölçüde büyüdü.

Bu pazardaki Lending Club, Funding Circle ve SoFi şirketlerini büyük oyuncular olarak sayabiliriz. Avrupa’nın en değerli fintech’lerinden olan bu şirketlerin ilerleyen yıllada teklifleri daha da iyileştirmeleri bekleniyor.

Dağıtık Defter Teknolojileri

Blokzinciri teknolojisinin dönüştürücü etkisi belki de en fazla finans sektöründe hissedilecek. Teknolojinin şeffaf, izlenebilir ve güvenilir yapısı gerek ödemeler gerekse para transferi gibi fintech dünyasının sıcak başlıkları adına oldukça büyük potansiyel sunuyor.

Uygulamalarını yeni yeni görmeye başladığımız blokzinciri teknolojisinin gelecek on yıl boyunca gündemde kalacağını söylemek yanlış olmaz. Tahminler 2025 yılında bu sektörün 25 milyar dolar değerini aşacağını öngörüyor.

Yeni Nesil Bankalar

Meydan okuyan (challenger bank) ya da neobank olarak da bilinen bu dijital bankalar son 5 yılda kayda değer bir büyüme gerçekleştirdi. Geleneksel bankalara adı üstünde meydan okuyan bu şubesiz bankalar müşterilerine hızlı ve daha az maliyetli çözümler sunarak sektörü dönüştürüyor.

Chime, Revolut ve Monzo gibi şirketler bu yeni nesil dijital bankaların başını çekiyorlar. Hali hazırda hızlı bir büyüme sürecinde olan bu bankaların gelecek yıllarda da bu ivmelerini sürdüreceğini tahmin etmek zor değil.

Yenilikçi Finansal Düzenleyiciler

Yeni nesil banakların ve blokzinciri gibi teknolojilerin ortaya çıkması düzenleyici tarafında da birtakım yenilikler yapılmasını gerektiriyor. Bu bağlamda düzenleyiciler yenilikçi firmaların ürünlerini daha kolay bir şekilde kullanıma sürebilmesi ya da kullanıcıların verilerini koruma gibi konularda yenilikçi düzenlemeler getireceklerdir.

Çin ve FinTech

Batının Çin’den öğrenmesi gereken birçok şey var. Çin belki de geçtiğimiz 10 yılda nefes kesici işler yapmadı ancak Ant Financial ve Tencent gibi şirketlerin yükselişi gelecek yıllar için ciddi ipuçları veriyor.

Bununla birlikte Çin’in ulusal dijital para birimini çıkartmaya yönelik çalışmaları hız kazanmış durumda. Bu dijital ulusal paranın yayınlanmasıyla birlikte ülke, Libra gibi projeleri ekarte ederek finansal teknoloji piyasasında lider bir konuma yükselmek istiyor.