Deloitte tarafından 2012 yılından bu yana birçok her yıl birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Global Mobil Kullanıcı Anketi’nde, mobil telefonlardaki kullanıcı tercihleri çeşitli sorularla analiz ediliyor. FinTech ekosisteminin her geçen gün daha fazla mobil odaklı hale gelmesi sebebiyle bu raporun faydalı olacağını düşünüyoruz.

6 kıtada, 28 ülkede, toplam 44.150 kullanıcıya uygulanan ankette, Türkiye’den mobil kullanıcılar da yer alıyor. Türkiye’de, 1.000 kişinin katılımıyla düzenlenen online ankette katılımcılar; yaş grubu, cinsiyet, gelir seviyesi, yaşadıkları bölge, teknoloji benimseyişi, cihaz sahipliği, mevcut telefonlarının markası, mevcut telefonlarının yaşı, mobil operatörleri, çalışma durumları gibi farklı etmenlere göre sınıflanıyor.

6 ana başlık altında ele alınıyor:

Cihaz ve aksesuar sahipliği

Cihaz kullanımı ve günlük yaşam aktiviteleri

Mobil oyun oynama alışkanlıkları

Operatörlerden beklentiler ve internet tercihleri

Dijital sağlık

Bilgi gizliliği


2019 Global Mobil Kullanıcı Pazar Araştırması’na Türkiye’den katılan kullanıcıların %90’ı akıllı telefon, %76’sı dizüstü bilgisayar, %59’u da tablet’e erişimi olduğunu belirtiyor Akıllı veya normal telefon sahiplerinin toplam oranı %91 iken, masaüstü bilgisayar da dahil edildiğinde katılımcıların %86’sında bilgisayar sahipliği görülüyor.

Ankete göre kullanıcıların yüzde 94’ü son 1 günde akıllı telefonlarını kullanmış. Bu oran masaüstü bilgisayarlarda yüzde 70, dizüstü bilgisayarlarda yüzde 75, akıllı saatlerde ise yüzde 63 seviyesinde.

Katılımcıların yüzde 75’i içerik bağlantılı aktiviteler arasında ‘mesajlaşma ağlarında paylaşılan video izleme’ aktivitesini gerçekleştiriyor. Bunu yüzde 67’lik oranla kısa video/canlı yayın/hikaye izleme ve haber okuma takip ediyor.

Anket hakkında bu ve bunun gibi çok daha fazla veriye ulaşmak için Deloitte’in hazırladığı Global Mobil Kullanıcı Anketi’ni buradan indirebilirsiniz.