5G teknolojisi işlemlerin hızını, çok yönlülüğünü ve güvenliğini artırarak mobil bankacılık alanında gittikçe yaygın hale gecelecek ve mobil ödemeleri zirveye taşıyacak.

Bugünün 4G dünyasında her şey bağlı olduğu için görevler uzaktan yapılabiliyor. Parmak izleri ve yüzler parolaların yerini alıyor ve bunların tümü mümkün olan en az bağlantıyla yapılıyor.

Beşinci nesil mobil ağların yönlendirdiği, ivme kazanan nesnelerin interneti ile olabilecek olasılıkları hayal edin. Bu süper hızlı, süper verimli ve yüksek kapasiteli ağlar, insanların makineleri nasıl bağladığını ve makinelerin diğer cihazlara nasıl bağlandığını geliştirmeye hazırlanıyorlar. Bu artan bağlanabilirlik sayesinde 5G mobil ödeme dünyasını da değiştirme potansiyeline sahip.

Yıllar geçtikçe mobil ödemeler ve dijital cüzdanlar muazzam bir büyüme gösterdi. Bunu yakın alan iletişim teknolojisinin daha yüksek penetrasyonuna bağlayabiliriz. Mobil ödemeler yalnızca kullanıcıların günlük işlemler için kullanabileceği kentsel alanlarda erişilebilir olmakla kalmıyor, aynı zamanda milenyaller arasında da oldukça popüler. Milenyaller mobil ödeme teknolojilerini eski nesillerden çok daha kolay bir şekilde kabul ettiler.

5G ile birikte bankacılar, süper hızlı mobil ödeme seçenekleri, işlemlerde ultra düşük gecikme süresi ve geliştirilmiş bulut bağlantı hizmetleri sunacaklar. Bu durumun gerçek zamanlı işlemleri desteklemesi ve tüketici dostu ödeme hizmetler için yenilikçi yollar sunmasına yardımcı olması bekleniyor.

5G ile birlikte mevcut 4G ağına kıyasla veri transferi 3 kata kadar hızlanarak genel tüketici işlem deneyimi iyileşecek ve mobil ödemelere daha fazla kişinin güvenmesine neden olacak. Bu nedenle mobil ödemelerin bir sonraki büyük adımı için 5G teknolojisine ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

KaynakBankingciooutlook