Juniper Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre iPhone’lardaki Face ID gibi yüz tanıma donanımları, akıllı telefonlardaki biyometrik donanımların en hızlı büyüyen türü olacak. 2024 yılında 800 milyondan fazla cihazın bu özelliği bulundurması bekleniyor.

Mobile Payment Authentication: Biometrics, Regulation & Forecasts 2019-2024 adlı yeni araştırma biyometrik donanımlardaki bu artışa karşın akıllı telefonlardaki yüz tanıma teknolojilerinin çoğunlukla yazılım tabanlı olacağını ortaya koyuyor. Bu da yapay zeka teknolojilerindeki ilerlemeyle mümkün olacak. iProov ve Mastercard gibi şirketler ödeme ve diğer üst düzey kimlik doğrulama görevleri için güçlü yüz tanıma teknolojileri sunuyor.

Juniper Research, tüm sağlayıcıların yetenekleri daha da geliştirmesini ve müşteri kazanımını artırmak için yapay zekayı benimsemelerini öneriyor.

Parmak izi hakimiyetini sürdürüyor

Yüz tanıma teknolojilerindeki yükselişe karşın parmak izi donanımları biyometrik ödemeler söz konusu olduğunda hakimiyetini sürdürüyor. Juniper Research, dünya çapında 4,6 milyardan fazla akıllı telefonun 2024 yılına kadar parmak izi sensörüne sahip olacağını öngörüyor. Ödeme için kullanım oranının ise bu değerden düşük olacaktır.

Biyometrik yöntemlerin artması bu sistemleri gelişmiş güvenlik önlemleri almak isteyen e-ticaret platformlarına getirmeye başlayacak. Raporda 2024 yılında biyometrik yöntemlerle yapılmış ödemelerin yüzde 60’ından fazlasını uzaktan ödemelerin oluşturması bekleniyor. Uzun süredir varlığı devam ettiren biyometrik yöntem olan parmak izi de bu alanda liderlik edecek.

KaynakBusinesswire