IMF baş ekonomisti Gita Gopinath Financial Times’a yaptığı açıklamada dijital para birimlerinin egemen para birili olarak doların yerini alamayacağını ifade etti.

Gopinath, doların baskınlığının nedenini, doların güvenli ve istikrarlı olduğu algısı gibi somut olmayan faktörlere bağlıyor. Buna ek olarak bu yaygın görüş, ağ etkileri yoluyla güçlendirilmiş durumda. Yani dolar ne kadar çok kullanılırsa başkaları için o kadar yararlı olur.

Gopinath, baş ekonomist olmadan önce bununla ilgili olarak “Bankacılık, Ticaret ve Baskın Para Birimi Oluşturma” adlı bir Harvard araştırması yayınlamıştı.

Gopinath her ne kadar egemen para birimini likidite, istikrar ve dönüştürülebilirliğin belirlediğini düşünse de gelecekte dijital paralarını piyasaya süren ekonomilerin gizililik ve güvenlik gibi konular nedeniyle teknolojik bir üstünlük sağlayabileceğini kabul ediyor.

ABD doları şüphesiz hala baskın bir para birimi olmasına karşın IMF’in bazı verileri düşüşü işaret ediyor. Örneğin, 2016’nın birinci çeyreği ile 2019’un üçüncü çeyreği arasında ABD dolarının küresel rezervlerdeki payı yüzde 65,46’dan yüzde 61,78 seviyesine düştü.

Gopinath’a göre teknolojinin daha ucuz ve hızlı sınır ötesi ödemelere imkan tanıması oldukça olumlu bir gelişme. Egemen para birimleri için daha büyük bir role sahip daha dengeli sistemlerin de arzu edileceğini söylüyor, ancak teknolojinin tek başına bu dengeyi getiremeyeceğini düşünüyor.