Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olarak ünvanını korumaya devam eden Consumer Electronic Show (CES) kapsamında düzenlenen “Digital Money Forum” ile dijital paraların geleceği ele alındı.

CES 2020 bu sene 7-10 Ocak tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde gerçekleşti. Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olmasıyla birlikte her geçen sene etkinliğe finans sektörüne katılan oyuncu sayısı da giderek artıyor. Finansal teknoloji, ürün ve hizmetlerin yer aldığı fuarda, aynı zamanda bu sene 5. kez gerçekleştirilen “Digital Money Forum” isimli özel etkinlikte önemli kurumlardan üst düzey katılımcılar dijital paranın mevcut durumunu ve geleceğini ele aldılar.

Pek çok farklı oturumdan oluşan Digital Money Forum, kapsamında en çok kullanılan kelimeler anahtar kelimeler FinTech ve Blockchain oldu. Bu oturumlar arasında önemli bulduğum konu başlıklarını derledim;

“The Libra Effect” oturumu

Coindesk temsilcisi, Deneyimli Gazeteci Michael Casey moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma Facebook’un liderliğinde kurulan Libra Association ve otonom kripto para platformu Decred temsilcileri katıldı.

Libra Vakfı Politika ve İletişim’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Dante Disparte, attıkları adımın ne kadar önemli olduğunu, milyarlarca insanı kapsama alanına alacak, açık kaynaklı bir platform kurduklarını vurgularken özenle Facebook liderliğini vurgulayacak ifadeler kullanmamaya dikkat etti.

Decred Yönetişim Lideri Akin Sawyerr ise Facebook‘un olumsuz siciline dikkat çekerek, büyük şirketlerin kuracağı bir platformun kullanıcı lehine olmayacağına işaret etti.

CES 2020'de dijital paranın geleceği konuşuldu“The Digital Revolution in Banking” oturumu

EY Finansal Servisler Müdürü Nikhil Lele moderatörlüğünde, N26, Revolt, Customers Bank ve Aite Group’u temsil eden katılımcılar ile bu panelde yenilikçi bankacılık modelleri üzerinde değerlendirmeler yapıldı.

Customers Bank, mobil bankacılık başkanı Jay Sidhu, yüksek teknolojinin eğer akıllıca kullanılamaz ise bunların finansal çözümlerde beklenen etkileri yaratmayacağını vurguladı. Sidhu’nun dikkat çekmeye çalıştığı nokta teknolojinin tek başına yeterli olamayacağı.

N26 küresel Pazarlar Ürün Direktörü Lindsey Grossmann ve Revolt Kuzey Amerika Genel Müdürü Dan Westgarth bir “challanger bank” olmanın fırsat ve zorluklarını ele alırken, çıktıkları yolun uzun vadeli ve pahalı bir yatırım olduğu belirttiler.

Dan Westgarth’a göre kullanıcıları ile kurabildikleri duygusal bağ finans sektöründe sürdürülebilir başarıyı elde etmek için kilit noktalardan birisini teşkil ediyor.

Lindsey Grossman ise, sanılanın aksine sadece gençlerin değil, orta ve ileri yaşta büyük bir müşteri portföyüne sahip olduklarını belirterek yenilikçi dijital bankacılığın tasarlanırken bu müşteri kitlelerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

“Conversational Fintech: The Bots Get More Human” oturumu

Bu oturumda konuşmacılar yazılı ve sesli asistanların finans sektörüne katkılarını ele aldılar. kendi çözümlerini tanıttılar. Samsung Pay’in eski eş başkanlarından Will Graylin kullanıcı odaklı botları gelecekte önemli fırsatların beklediğini vurgularken, kendi girişimi olan OV Loop‘un demosunu yaptı.

UneeQ CEO’su Danny Tomsett insansı robot (human bot) çözümlerinin bir çok ülkede kullanılmaya başlandığını ve kullanıcıların beğendisini kazandığını aktardı.

Bu panelden bağımsız olarak Samsung bu sene CES’de NEON adını verdiği “Yapay İnsan” teknolojisini de tanıttı. Her ne kadar tanıtım videolarında gösterilenler gerçek aktörler ile çekilmiş olsa da yapay botların gideceği yeri göstermek açısından vizyonu ortaya koyuyor.

Forum’un diğer panellerinde altı çizilen önemli konulardan birisi de dijital paralar için yasal düzenlemeler oldu. Kuzey Amerika’da dijital paralara yönelik düzenleme ihtiyaçları vurgulanırken, düzenleyicilerin bu konuları anlamakta yetersiz ve geç kaldığı belirtildi.

Tüm benzer organizasyonlarda mutlaka kendine özel bir yer bulan dijital kimlik çözümleri de forum esnasında tartışıldı. Her geçen gün daha büyük kitleler için, daha hızlı ve güvenli kimlik doğrulanma ihtiyacı olduğu vurgulandı.

CES 2020'de dijital paranın geleceği konuşuldu

Genel Değerlendirmelerim

Tüm forumdan çıkarttığım dört ana değerlendirmeyi ise şöyle özetleyebilirim;

  1. Dijital Para’lar gündemde daha fazla yer bulacak. Stratejik üstünlük fırsatı gören ülkeler ve şirketler bu alanda hızlı ilerlerken, ihmal edenler gündemin maalesef gerisinde kalacaklar.
  2. Blockchain hala kripto para ekseninde değerlendiriliyor, henüz finans dışı diğer sektörlerden önemli ve çarpıcı adımların gelmediğini görüyoruz.
  3. Sesli ve yazılı chat botlar giderek daha fazla anlam kazanıyor. Yeni işbirlikleri ile büyük bir ekosistem oluşuyor. Gelecek daha çok dijital asistanlar / botlar üzerine kurgulanıyor. Bu konuda en güçlü adımları Amazon atmış ve atmaya devam ediyor.
  4. Finans sektöründe büyük değişimlerin olacağı yeni on yıl başlıyor. Açık Bankacılık / Açık Veri ile yeni oyuncular için fırsatlar başlıyor. Lakin yeni oyuncuların kendi arasındaki rekabet de güçlü / zorlayıcı olacak.