Tencent ve UnionPay QR kod ödeme sitemlerini birleştirme kararı aldı. Çin medya organı Caixin’in haberine göre iki markanın da müşterileri aynı QR kodlar üzerinden ödemelerini yapabilecekler.

Tencent temsilcisi UnionPay ile yapılan ortaklığın birkaç alanı kapsadığını söylerken UnionPay tarafından resmi bir açıklama gelmedi.

Ortaklık UnionPay’in Bank of China, Industrial & Commercial Bank of China gibi büyük oyuncularla ağını genişleterek Tencent ve Alipay tarafından uzun bir süredir domine edilen pazardan büyük bir pay almasına yardımcı olabilir. Yapılan anlaşma kapsamında UnionPay’İn Quickpass’i ya da WeChat Pay ile satıcılarda aynı QR kodlarını taratarak işlemlerini yapabilecekler.

Caixin’in haberine göre bölgedeki bir diğer ödeme devi Alipay benzer bir entegrasyon arayışında değil. Çin’in ödeme alanındaki baskın oyuncularından biri olduğundan beri şirket, son yıllarda Tencent’in rekabeti körükleyecek hamleleriyle mücadele etmek durumunda kalıyor.

Çin Merkez Bankası ödemelerde sistem entegrasyonuna hem ülke içi hem de ülke dışında oldukça önem veriyor. UnionPay, Visa ve Mastercard gibi şirketleri de içeren EMVCo konsorsiyumu, küresel ödeme birliğini teşvik etmek için “QR Payment Mark” oluşturmuştu.

KaynakBankInnovation