Belçika’nın dört büyük bankası, nakit kullanımına yönelik değişen müşteri davranışlarını karşılamak amacıyla bankalardan bağımsız bir ATM ağı kurmak için güçlerini birleştiriyor.

Ödeme sektöründeki gelişmeler, kısmen ATM’lerin stoklanması ve güvenlik önlemlerinin uygulanması için sürekli yapılması gereken ciddi yatırımlar nedeniyle bankalara ait ATM ağlarını yeniden gözden geçirmeye itiyor.

Belfius, BNP Paribas Fortis, ING ve KBC bankaları, temassız ve mobil ödemelerin yükselişinin nakit kullanımında önemli bir düşüşe ve ATM’lerden nakit çekilmesinde keskin bir düşüşe yol açtığını söylüyorlar.

Paylaşılan bir ağ oluşturma önerisi, şehir merkezlerindeki mevcut makina fazlalığı ve uzak yerledeki seyrek dağıtımla ilgilenecek.

Planlara göre bankalar, Belçika’daki insanların yüzde 95’inin, tesislerin dışında veya bağımsız tesislerde kurulu olan beş kilometreden daha uzak olmayan bir ATM’ye erişebileceğini söylüyor.

Yeni ağın kullanıma sunulması aşamalı olarak başlatılacak ve ilk yeni ATM’ler 2021’in ortalarında görünecek. Belçika’daki bu girişim, İsveç’teki gibi nakit dağıtım makineleri için özel bir markaya sahip olma modelini izleyen Hollanda’daki paylaşımlı dağıtım hamleleriyle aynı doğrultuda.

KaynakFinextra