Samsung’un mobil ödeme hizmeti olan Samsung Pay, kullanıcılarına kişisel verilerinin satışını engelleme fırsatı veriyor.

Karar, Kaliforniya sakinleri için veri toplama sürecini daha şeffaf hale getiren ve kişisel bilgiler üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlayan Kaliforniya Tüketici Gizlilik Yasası’na (CCPA) bir karşılık olarak gelmiş gibi görünüyor.

CCPA, Kaliforniya sakinlerine kişisel bilgilerinin kullanımı ve satışı konusunda bir miktar gözetim sunarak onlara Samsung gibi şirketlerin bu bilgileri satmasını durdurma hakkı veriyor. Ayrıca CCPA kullanıcıların, verilerine erişebilmelerini ve istedikleri takdirde bunları silebilmelerini de zorunlu kılıyor.

Samsung Pay kullanıcıları artık gizlilik ayarlarını gözden geçirmelerini öneren ve onları uygulamanın Gizlilik Denetimlerine yönlendiren yeni bir pop-up ile karşılacaklar. Kullanıcılar buradan, Samsung’un bilgilerini gelecekte diğer Samsung Pay iş ortaklarına satmasını engelleyecek “Do Not Sell” anahtarını etkinleştirebilecek.

CCPA yalnızca Kaliforniya’da yaşayanları kapsamasına rağmen Samsung, yeni gizlilik ayarlarını ABD’nin her yerinde tanıtmış görünüyor.

Samsung’un bu hamlesi CCPA gibi mevzuatların bir etkisinin olmaya başladığını ve büyük şirketlerin daha sıkı düzenlemelerin önünde kalmak için kurumsal uygulamalarını değiştirdiğini gösteriyor.

KaynakXDADevelopers