Ödemeler devi Visa, Silikon Vadisi girişimi Plaid’i 5,3 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Plaid’in API yazılımı genellikle fintech şirketlerinin arkasındaki ‘tesisat’ olarak bilinir ve girişimlerin, kullanıcıların banka hesaplarına bağlanmasına olanak tanır. Plaid finansal teknoloji hizmetleri sunan şirketler arasında iyi bilinse de onun hizmetleriyle etkileşime giren kullanıcılar tarafından adı pek de bilinmez. Plaid’in yüksek profilli müşterileri arasında popüler P2P ödeme uygulaması Venmo, mobil yatırım uygulaması Robinhood ve kripto para borsaları Coinbase ile Gemini yer alıyor.

Aralık itibariyle Plaid, ABD’de banka hesaplarına sahip her dört kişiden birinin bir uygulama aracılığıyla fintech şirketine bağlandığını söylemişti. Şirketin erken yatırımcıları arasında Visa, Mastercard, Citi, Goldman Sachs ve American Express‘in girişim kolları yer alıyordu.

Plaid 2018 yılında aldığı 250 milyon dolar değerindeki seri C yatırımıyla değerlemesini 2,7 milyar dolara yükseltmişti. Bu yatırımla birlikte şirketin yönetim kuruluna bilinen bir yüz olarak yatırımcı Mary Meeker katılmıştı.

Pazartesi günü yatırımcılarla yaptığı görüşmede Visa CEO’su Al Kelly, Plaid’in 2015′ten bu yana kabaca yüzde 100′lük bir yıllık bileşik büyüme oranı gördüğünü söyledi. Kelly, anlaşmanın “uzun vadeli” bir oyun olduğunu ve Visa’yı gelecek on yıl için konumlandıracağını söylüyor. Kelly’ye göre bu anlaşma Visa’nın kendi pazarını büyütmesine ve fintech şirketleri ile ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olacak.

Plaid, 2013 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana müşteri listesiyle istikrarlı bir şekilde büyüyor. Şirket, 11.000′den fazla bankayla entegre olduğunu ve 20 milyondan fazla tüketici hesabına bağlandığını söylüyor.