Ödemeler açık bir ekosisteme dönüşüyor. Bankalar, ödeme firmaları, kredi kartı sağlayıcıları, BigTech’ler, FinTech’ler ve diğer oyuncular piyasa değişikliklerine ayak uydurmak ve ilerletmek için teknoloji geliştiriyorlar.

Bunun yanı sıra hükümetler de ekosistem tehditlerini azaltmak için düzenlemeler uyguluyorlar. Bu önlemlerin mevcut ekosistemi hem müşteriler hem de oyuncular için daha güvenli ve kolay hale getirmesi bekleniyor. “Ödemelerde Öne Çıkan Trendler: 2020” raporu, bu yıl ve sonrası için yapılan ekosistem girişimlerini ve çözümlerini analiz ediyor.

Diğer finansal hizmet alanlarına benzer bir şekilde ödemeler de açık bir ekosisteme dönüşmekteler. AB’nin Ödeme Hizmetleri Direktifi (PSD2), bankaları teşvik ederek açık bankacılığa öncülük etti ve ödeme oyuncularına rekabeti, yeniliği ve daha fazla müşteri tercihini teşvik etmek için sistemlerini güvenli bir şekilde açmalarını sağladı. Hükümetler, nakit olmayan ödemelerin kabul edilmesini de teşvik ederek finansal katılımı teşvik ettiler. Tüccarlar ve şirketler tüketiciler arasındaki yaygın popülaritesi nedeniyle giderek artan bir şekilde alternatif ödeme sistemleri sunmaya çalışıyorlar. Alternatif ödeme yöntemleri ayrıca, tüccarların iş verimliliğini artırmak için gerçek zamanlı ve sınır ötesi ödemeler yapmalarını sağladı.

Bankalar, ödeme firmaları, kart firmaları, BigTech’ler, FinTech’ler ve diğer oyuncular sürekli olarak piyasa değişikliklerinden yararlanmak için yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Ancak, firmalar güvenlik sorunlarını ele almak için her yıl sayısız kaynak ayırdıkça veri ihlalleri ve sahtecilik olayları, bu inovasyonların önüne geçebiliyor. Birçok hükümet de ekosistem tehditlerini azaltmak için yeni düzenlemeler tasarlıyor.

Raporda öne çıkan trend başlıkları şöyle:

  • Küresel çapta düzenleyiciler standardizasyon ve ık bankacılığın yanı sıra risk azaltmaya odaklanıyor
  • Dijital kimlik ivme kazanırken birlikte çalışabilirliği sağlamak için yeni standartlar ortaya çıkıyor
  • Anlık ödemeler ve açık bankacılık birbirini pekiştiriyor
  • Tüccarlar alternatif ödeme yöntemlerini benimsedikçe kart firmaları ve bankalar tekliflerini genişletiyor
  • Bankalar kurumsal müşterilerinin B2B ödeme verimliliğini geliştirmek için FinTech’lerle ortaklık kuruyorlar
  • Ödeme firmaları etkinliklerini geliştiriyor ve OpenX geleceği için birleşme ve satın almalar  yoluyla bir ekosistem inşa ediyor
  • BigTech’ler piyasadaki mevcut oyuncuları tehdit ediyor
  • Mobil, QR kodlu ödemeler, dijital cüzdanlar ve temassız kartlar nakitsiz ödemeleri teşvik ediyor

Capgemini’nin hazırladığı “Ödemelerde öne çıkan trendler – 2020” raporuna buradan ulaşabilirsiniz.