Küresel analitik şirketi App Annie’nin en son Mobil 2020 raporuna göre mobil FinTech uygulamaları hızla daha popüler hale gelirken, geleneksel bankacılık uygulamalarını geride bıraktılar.

Yayınlanan rapor, genel mobil uygulama pazarını finans ve perakende dahil olmak üzere beş farklı sektöre ayırıyor.

Küresel olarak, 2019 yılında tüketiciler finans uygulamalarını bir trilyon kezin üstünde kullandılar bu rakam 2017’ye göre yüzde 100 artış anlamına geliyor.

Raporda, “Stok yönetiminden, mobil bankacılığa ve ödeme uygulamalarına kadar, mobil cihazların günlük finansal hayatımızı yönetmedeki merkezi rolü giderek artıyor” ifadeleri kullanılıyor.

Finans uygulamalarının artan kullanımı, dijital tüketicilere sunulan sadakat programlarının yanı sıra bankacılık faaliyetlerinin artan dijitalleşmesine bağlanabilir. Raporda verilen bilgilere göre, tüketicilerin yüzde 83’ü mobil cihazlarda sunulan bir sadakat programına katılma olasılığı daha yüksek olarak belirtmişler.

Finans uygulamalarını bankacılık ve FinTech uygulamalarına göre gruplandıran App Annie, FinTech uygulamaları için aylık aktif kullanıcıların (MAU), yüzde 15 büyüme gösteren geleneksel bankacılık uygulamalarına kıyasla yüzde 20 büyüdüğünü belirtiyor. Rapora göre, sadece Hindistan’da finans uygulamalarında 2019’da 100 milyardan fazla oturum gerçekleşti. Rapora göre, Hindistan’daki FinTech uygulamaları aylık aktif kullanıcılarda yaklaşık yüzde 60’lık bir büyümeye tanık olurken, geleneksel bankacılık uygulamaları yaklaşık yüzde 30 büyüdü.

Raporda, “Bankacılık uygulamalarının mevcut kullanıcı tabanları daha büyük olmasına rağmen, FinTech’in mobil dünyada geleneksel bankacılık hizmetlerine alternatif olarak sunduğu hizmetlerin daha fazla ilgi çektiği görülüyor” ifadeleri kullanıldı.

Küresel olarak, FinTech şirketlerinin cüzdan uygulamaları, geleneksel bankacılık şirketlerinin cüzdan uygulamalarına kıyasla çok daha fazla kullanıcıyla etkileşime geçiyor. FinTech cüzdan uygulamaları, bankacılık şirketlerinin cüzdan uygulamalarına kıyasla, kullanıcı başına daha fazla oturum alıyor.

PayPay, Google Pay, Monzo ve Nubank, 2019 yılında dünya çapında ilk 10 finans uygulaması arasında yer aldı. Hindistan’da, daha önce Tez olarak bilinen Google Pay, 2019’da finansı uygulamalarında lider konuma geldi. Google Pay, 36 milyon yeni indirme ve yıllık yüzde 50 büyüme kaydetti.

Geleneksel bankacılık uygulamalarına göre FinTech uygulamalarının daha fazla tercih edilmesi, kullanıcı deneyimi ve uygulama işlevlerine odaklanan FinTech şirketlerinin mobil platformlardaki başarısını gösteriyor.

App Annie raporunda, “Mobil başarının anahtarı; kolaylık, erişilebilirlik ve basitlik. Yüz veya parmak izi tanıma gibi özellikler kullanıcı deneyimini kolaylaştırıyor. Bu, şirketlerin var olan deneyimleri mobil cihazlara aktarmalarının önemini gösteriyor” denildi.

ilgili rapora buradan ulaşabilirsiniz.