Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Nakit ödemelerin sebep olduğu vergi kayıplarını azaltmak ve kara parayla etkin mücadele etmek isteyen ülkeler, son dönemde nakitsiz ödemelerin yaygınlaşmasına yönelik teşvik programlarını hayata geçiriyor. Japonya ve İtalya’dan sonra Malezya da bir teşvik programını hayata geçireceğini duyurdu.

ABD ile Çin arasındaki gerilimin sonucunda 15 Ocak’ta birinci faz ticaret anlaşması imzalandı. Bu anlaşmada yer alan bazı maddeler, Çin’in ABD’li şirketlere lisans verme sürecinde ağırdan almasını önleyecek ve süreç belirlenen takvime paralel olarak sürüncemede kalmadan tamamlanacak.

Geride kalan haftada Visa, stratejik bir satın alma işlemine imza attı. Fintech’lerin, bankaların açtığı API’lara tek bir entegrasyonla erişmesini sağlayan Plaid, 5,3 milyar dolar karşılığında Visa bünyesine katıldı.

Kart şemalarının ekim ayında duyurduğu Click to Pay isimli ortak ödeme butonu yaygınlaştırılıyor. Click to Pay butonu, kısa süre içerisinde Visa Checkout entegrasyonu olan işyerlerinde aktif olacak.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan ve dijital ödemelerin hızla yaygınlaştığı Hindistan, Amazon’un önem verdiği pazarların başında geliyor. Ancak ülkede rekabet otoritesinin açtığı bir dava ve Amazon’un Hindistan’daki varlığı aleyhine yapılan gösteriler, önümüzdeki günlerde Amazon’un başını ağrıtmaya gebe görünüyor.

Keyifli okumalar…

1. Malezya Dijital Ödemeleri Tabana Yayacak Teşvik Programını Hayata Geçiriyor

Malezya, geliri düşük olanlara dağıtılmak üzere dijital ödeme yapan kişi sayısını arttıracak tek seferlik bir teşvik programını hayata geçiriyor. Bu kapsamda yıllık geliri 100 bin ringgit’in (24.500 dolar) altında olan 18 yaşından büyük kişilere, dijital ödemelerde kullanabilecekleri 30 ringgit (7,36 dolar) verilecek.

 • Nüfusun yarısına tekabül eden 15 milyon kişi için geçerli olacak teşvik programında toplam 450 milyon ringgit (110 milyon dolar) dağıtılacak.
 • Teşviğe konu olan tutar; bireylerin, ülkedeki 3 büyük dijital cüzdan olan Grab, Boost veya Touch n’ Go üzerinden dağıtılacak ve 14 Mart’a kadar kullanılması gerekecek.
 • Tek seferlik teşvik programı, bu uygulamalara kayıt olanların sayısında büyük bir artış yaşanmasını sağlayacak. Ancak dijital ödeme alışkanlığının oluşmasında cüzdan sağlayıcıların bundan sonra yapacağı çalışmalar belirleyici olacak.
 • Kısa süre önce Japonya ve İtalya’da da vergi kayıplarının önlenmesi ve kara parayla mücadele için nakit kullanımını azaltıp elektronik ödemeleri yaygınlaştırmaya yönelik planlar duyurulmuştu.
 • Japonya’da ‘Cashless’ ismi verilen program için toplam 2,6 milyar dolar teşvik verilecek.
 • Ödemelerin %86’sında nakit kullanılan İtalya’nın ise program için 3 milyar euro bütçe ayırdığı belirtiliyor.

Kaynak: NFCWReuters

2. Ticaret Anlaşmasına Eklenen Maddeler, Çin’in ABD’li Ödeme Kuruluşlarının Başvurularını Daha Hızlı Değerlendirmesini Sağlayacak

Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) 2012 yılındaki kararının ardından verdiği söze rağmen Çin, ABD’li şirketlerin faaliyet başvurularını değerlendirme noktasında ağır davranıyor. Son dönemde iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından 15 Ocak’ta imzalanan ticaret anlaşmasının birinci fazına, bu değerlendirme süreçlerini hızlandıracak maddeler eklendi.

 • Bu kapsamda Çin, tamamı yabancı sermayeli şirketlerin başvuruları da dahil olmak üzere ABD’li şirketlerin tüm başvurularını 5 iş günü içerisinde inceleyecek ve ek bilgi/düzeltme ihtiyacı varsa başvuru sahibine bilgi verecek.
 • Ardından 90 günlük süre içerisinde ise nihai karar verilecek.
 • Olumsuz bir karar çıkması halinde gerekçesi de paylaşılacak.
 • Şirketlerin operasyonlara başlamak için gerekli hazırlıkları yaptığını bildirmesinden sonra ise bir ay içerisinde lisans başvurusu da sonuçlandırılacak.
 • American Express’in Çinli bir şirketle kurduğu ortak girişim üzerinden yaptığı lisans başvurusu onaylanırken Visa ve Mastercard uzun zamandır, Çin Merkez Bankası’ndan onay almayı başaramadı.
 • JPMorgan da yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında hizmet vermek için onay bekliyor.

Kaynak: Wall Street JournalFinancial Times

3. Visa Açık Bankacılık Girişimi Plaid’i 5,3 Milyar Dolar Karşılığında Satın Aldı

Bankalarla fintech’ler arasında köprü görevi görerek üçüncü parti şirketlerin tek bir entegrasyonla binlerce finansal kuruluşa bağlanmasını sağlayan Plaid, ABD’nin son dönemde en dikkat çekici fintech’leri arasında yer alıyor.

 • Aralık 2018’de 2,65 milyar dolar değerleme üzerinden seri C yatırımı alan, Ocak 2019’da rakiplerinden Quovo’yu satın alan ve İngiltere, İrlanda, Fransa ve İspanya pazarlarına girerek uluslararası arenada da yaygınlaşmaya başlayan Plaid, 5,3 milyar dolar karşılığında Visa tarafından satın alındı.
 • Plaid’in ağında, aralarında Venmo, Robinhood, Acorns, Transferwise, Coinbase’in de olduğu 2.600 fintech ve 11 bin finansal kuruluş bulunuyor.
 • ABD’deki bireylerin 4’te 1’inin Plaid’in çözümünden faydalandığı tahmin ediliyor.
 • Plaid’in bugüne kadar aldığı yatırımlara Visa, Mastercard, American Express, Goldman Sachs, Citigroup, Alphabet gibi bankacılık, ödeme sistemleri ve teknoloji dünyasının önemli kurumları da katılmıştı.

Kaynak: CNBCNFCWBusiness Insider Intelligence

4. Visa, İşyerlerindeki Visa Checkout Butonlarını Click to Pay ile Değiştiriyor

Kart şemaları, “Click to Pay” isimli ortak ödeme butonunu ekim ayında tanıtmış ve Masterpass, Visa Checkout gibi mevcut ödeme butonlarının yerini kademeli olarak bu yeni butonun alacağı açıklanmıştı.

 • EMVCo tarafından geliştirilen Secure Remote Commerce (SRC) spesifikasyonlarını baz alan Click to Pay 21 Ocak’ta Visa Checkout butonunun yerini alarak yaygınlaşmaya başlıyor.
 • Ekim 2018 itibarı ile 350 bin Visa Checkout işyeri bulunuyordu.
 • Kart şemalarının tek tuşla ödeme çözümlerini kabul eden işyeri oranı sadece %5 iken PayPal ile ödeme kabul eden işyeri oranının %70 olduğu belirtiliyor.
 • Ödeme sayfasını sadeleştirecek ve kartlı ödeme deneyimini standartlaştıracak olan Click to Pay üzerinden Visa, Mastercard, Discover, American Express’ın yanı sıra UnionPay ve JCB’ye ait debit ve kredi kartlarla ödeme yapılabilecek.
 • Çoklu kart ve adres bilgisinin tutulmasını sağlayan Click to Pay, alışveriş yapacağı e-ticaret sitelerinde hesabı olmayan kişilerin üye olmadan, ziyaretçi olarak işlemini hızlı biçimde tamamlamasını sağlayacak.

Kaynak: BusinessWirePYMNTS

5. Amazon, Hindistan’daki Yatırımlarını Arttırmayı Planlıyor ancak Rekabet İncelemesi Amazon ve Flipkart’ın Canını Sıkabilir

Amazon, Hindistan’a yatırım yapmak üzere 5 milyar dolar bütçe ayırdığını daha önce açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Jeff Bezos, KOBİ’leri dijitalleştirmek için 1 milyar dolarlık ek kaynak oluşturmayı planladıklarını ve 2025 yılına kadar Hindistan’ın Amazon üzerinden 10 milyar dolarlık ihracat yapmasını sağlamak istediklerini belirtti.

 • Buna karşın ülkede 70 milyon küçük işletmeyi temsil eden CAIT’in (Confederation of All India Traders) 300 şehirde organize ettiği gösterilerde Amazon’un Hindistan’daki varlığını protesto edildi.
 • CAIT; Amazon’un ve Walmart’a ait olan Flipkart’ın uyguladığı indirimlerle rekabeti olumsuz etkilediğini düşünüyor.
 • Rekabet otoritesi Competition Committee of India (CCI) ise Amazon ve Flipkart’ın rekabet kanununa aykırı uygulamaları olup olmadığını araştırmaya başladı.
 • CCI’ın şu 4 başlıkta şirketlerin uygulamalarını irdeleyeceği belirtiliyor; Özel cep telefonu satış etkinlikleri, tercih edilen satıcı uygulaması, yüksek indirimler ve önceliklendirilmiş listeleme.
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.