Mevcut bankaları aracılığıyla açık bankacılık servislerini kullanan İngilizlerin 1 milyonu aşarak son 6 ayda iki katına çıktı.

Üçüncü taraf sağlayıcıların izin alarak banka hesap verilerine bağlanmasına izin veren ikinci ödeme hizmetleri yönergesinin (PSD2) yürürlüğe girmesinden bu yana iki yıl geçti. Bu süre zarfında açık bankacılık hizmetlerini kullanan İngilizlerin sayısınında büyük bir artış görüldü.

Times’a konuşan Open Banking Implementation Entity (OBIE) vekili Imran Gulamhuseinwala konuyla ilgili olarak “Tek bir teknoloji türünde her şeyi yaratmak insanların tüm bilgilerini tek bir yerde bulundurmalarına izin vererek, gerçekten iyi kararlar almalarına, daha yüksek katılıma ve daha az strese yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) tarafından PSD2’ye uyulmasını emrettiği kurumlar, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda’daki en büyük dokuz mevduat hesabı sağlayıcısıydı. Bunlar: Lloyds, Royal Bank of Scotland (RBS), Barclays, Nationwide, Santander, Allied Irish Bank, HSBC, Danske ve Bank of Ireland.

Bankaların 204 aktif ve düzenlemiş üçün taraf sağlayıcılara bağlandığını söyleyen OBIE, açık bankacılık baskısından sonra aylık 200 milyon çağrı geldiğini de belirtiyor.

1 milyon kullanıcıyı aşmanın önemli bir kilometre taşı olduğunu söyleyen Gulamhuseinwala, elbette ki bunun son olmayacağını vurguluyor. API’lerin hala daha iyi performansa ihtiyaç duyduklarını belirten Gulamhuseinwala, bu ‘gevşek uçları’ birleştirmeye odaklanacak.

Geçtiğimiz yıl endüstrinin büyük bir çoğunluğu tarafından açık bankacılık yılı olarak tanımlansa da teknolojinin hala birtakım sınırları bulunuyor. Bu da düzenleyicileri açık bankacılık mevzuatını genişletmeye itiyor.