6 merkez bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneyimlerini paylaşmak ve kullanım durumlarını değerlendirmek için bir çalışma grubu oluşturuyor.

6 bankanın hepsi halihazırda dijital paralar üzerinde bir deneyime sahip. Bankalar arasında Bank of Canda, Bank of England, Bank of Japan, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Sveriges Riksbank (İsveç), İsviçre Ulusal Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yer alıyor.

Bank of England tarafından yapılan açıklamaya göre yukarıda belirtilen kurumlar, kendi bölgelerinde CBDC’ler için olası kullanım durumlarını inceleyip deneyimlerini diğer grup üyeleriyle paylaşacaklar.

Grup, sınır ötesi birlikte çalışabilirlik dahil ekonomik, işlevsel ve teknik tasarım seçenekleri ve gelişen teknolojiler hakkında bilgi paylaşımı gibi CBDC kullanım örneklerini değerlendirecek. Grup ilgili kurumlar ve forumlarla, özellikle Finansal İstikrar Kurulu,  Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) ile yakın iş birliği içinde olacak.

Gruba BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoît Cœuré ve Bank of England Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe liderlik edecek.

CBDC’lere olan ilgi yükselişte

Geçtiğimiz Haziran ayında Facebook’un duyurduğu Libra, merkez bankası destekli dijital paralara olan ilginin artmasına yol açtı. Facebook’un erişimine sahip bir platformun, özellikle istikrarsız para birimleri olan ülkelerde merkez bankalarının rolünü zayıflatmak için yeterince geniş bir erişime sahip olabileceğine dair endişeler var.

Libra bir dizi düzenleyiciyle uğraşadursun, birçok ülkenin merkez bankası kendi dijital para birimini piyasaya sürmek için araştırmalarına hız verdi. Bu ülkeler arasında en çok ilerleme kaydeden Çin gibi görünüyor. Ülkenin devlet başkanı Şi Cingping’in geçtiğimiz aylarda blokzinciri tabanlı çalışmaları destekleyeceğini de açıklamasının ardından yakın bir tarihte ülkenin merkez bankası destekli dijital parasını piyasaya sürmesi bekleniyor.

KaynakLedgerInsights