Wall Street Journal’in haberine göre Amazon, elinizi kredi kartı bilgilerinizle bağlama konusu üzerinde çalışıyor.

Şirket, müşterilerin kredi kartı bilgilerini avuçlarına bağlamasını sağlamayı planlıyor. Böylelikle müşteriler satın alma işlemlerini kredi kartı yerine elleriyle dokunarak tamamlayabilecekler.

Amazon, bir kişinin avucunun görüntüsünü üreten bir tarayıcı da içeren “temassız biyometrik tanımlama sistemi” için bir patent başvurusunda bulundu.

Benzer teknolojiler halihazırda finansal hizmetler endüstrisinde kullanılıyor. Biyometrik kimlik doğrulama sağlayıcısı iProov, Şubat 2019’da bir avuç içi doğrulama hizmeti başlatmıştı. Böylece müşteriler avuç içlerini mobil cihazlarının üzerine getirerek kendilerini uzaktan doğrulayabiliyorlar.

Temassız ve biyometrik ödeme sistemleri son yıllarda hızla yükseliyor. Bu trendi fark eden Amazon da müşterilerine en iyi deneyimi sunmak için yeni ödeme ve kimlik doğrulama sistemlerini keşfediyor. Şirketin yeni patent başvurusu gösteriyor ki kredi kartına elini tanımlayan kişiler yanlarına herhangi bir şey almadan ödeme işlemlerini kolay bir şekilde tamamlayabilecekler.

WSJ, Amazon’un bu projede Visa ile çalıştığını, Mastercard, JPMorgan ve Wells Fargo’nun da görüşmelere katıldığını bildiriyor. Ayrıca yine WSJ’ye göre, terminallerden toplanan veriler, harcama alışkanlıklarını incelemek için kullanılacak ve Amazon’un bulutunda depolanacak.

Amazon’un buna benzer planları, şirketin fiziksel mağazalarında devrim yapma çabalarının bir parçası olarak da görülüyor. ABD’deki kasiyersiz Amazon Go mağazalarının sayısı artırmak isteyen e-ticaret devi, tüketicilere yenilikçi ödeme ve doğrulama yöntemleri sunarak kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyor.