Fransız bankacılık grubu BNP Paribas, açık bankacılık platformu Tink ile stratejik bir ortaklık imzalayarak bankayı iki Avrupa pazarında finansal veri toplama için tercih ettiği ortak haline getirdi.

Tink’in Belçika’daki BNP Paribas perakende ağı BNP Paribas Fortis ile zaten bir anlaşması vardı. Yeni anlaşmayla birlikte Tink’in Fransız grubu Banca Nazionale del Lavoro’nun (BNL) İtalyan ağı tarafından konuşlandırıldığı görülecek.

BNL, finansal veri toplama, ödeme başlatma ve kişisel finans yönetimi için Tink’in çözümlerini uygulamaya başlayacak. Ortaklık, BNP Paribas’ın risk sermayesi kanadı Opera Tech Ventures tarafından Tink’e yapılan azınlık yatırımı ile destekleniyor. Yatırım, şirkete bu haftanın başlarında Avrupa genelinde genişleme niyetiyle yapılam 90 milyon euroluk yatırımın bir parçası.

BNP Paribas COO’su Sophie Heller konuyla ilgili olarak: “Tink’in çözümleri, müşterilerimizin kişisel finansal yönetimini geliştirmek için katma değerli hizmetler sunar.” ifadelerini kullanıyor.

Tink’in kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Kjellén ise şirketin bankacılık grubunda finansal veri toplama için tercih edilen teknoloji sağlayıcısı olmaktan heyecan duyduğunu söylüyor.

Tink, Portekiz’in en büyük bankası Caixa Geral de Depósitos ile yapılan büyük anlaşmanın ardından Aralık 2019’da İtalyan, Portekiz ve İspanyol ofislerini açmıştı.

Tink’in açık bankacılık çözümleri bankaların dikkatini cezbetmeye devam ediyor. 2013 yılında kurulan şirket, geliştiricilere sunduğu API’lar ile geleneksel bankaların açık bankacılık yapmalarını sağlıyor.

KaynakFinTechFutures