Tink’in 20 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, İsveç’in açık bankacılık platformu Tink, bir yatırım turunda HMI Capital, Insight Partners ve Dawn Capital’den 90 milyon € topladı. Stockholm merkezli şirket, Şubat 2019’da 56 milyon € toplamıştı, aldığı bu yeni yatırım Tink’in bugüne kadarki en büyük yatırımı.

Merkezi Stockholm’de bulunan Tink, 270’den fazla çalışanı bulunuyor, ayrıca Londra, Paris, Helsinki, Amsterdam, Varşova, Madrid, Kopenhag, Milano, Oslo ve Lizbon’daki ek ofislerinden 14 Avrupa pazarına hizmet veriyor.

Charlotte Tucker’ın yayınladığı makaleye göre platform, Avrupa bölgesinde 2.500’den fazla bankayı ve 250 milyon kullanıcıyı birbirine bağlıyor. Yetkililer yeni fonun, Avrupa’da genişleme ve yeni ürünlerin geliştirilmesi için tahsis edildiğini vurgulayarak “Bu yatırım, gelecek yıl ve sonrası dönemdeki iddialı büyüme planlarımızı kolaylaştıracak. 2020 boyunca platformumuza daha fazla bankayı dahil etmeyi ve ürün sunumumuzu genişletmeye kararlıyız. ”dedi.

Yetkili, Avrupa bankaları, bankalar, FinTech’ler ve yeni başlayanlar için dijital finansal hizmet sağlayıcısı olmaya  çalıştıklarını da sözlerine ekledi. “Bunu başarmak için gereken iki temel faktör, Avrupa kapsamımızı güçlendirmemiz ve müşterilerimize bu altyapının üstünde yeni veri ürünleri sunmaya devam etmemizdir.

Bir API aracılığıyla, Tink kullanıcıları tüm finansal verilerine ulaşabilir ve finansmanı daha iyi yönetecek araçlar geliştirebilir. Şirketin müşteriler arasında PayPal, Klarna, NatWest, ABN AMRO, BNP Paribas Fortis, Nordea ve SEB bulunmaktadır. 4.000’den fazla geliştirici de Tink platformunu kullanıyor.

Platformu İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, Portekiz, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Belçika, Avusturya ve Hollanda’da kullanımda.

Dawn Capital’in ortağı Josh Bell “Bankacılık dünyası, analogdan dijitale ve kapalıdan açığa temel bir değişim geçirirken, bankalar ve finansal hizmetler sektörünün, yeni ürün stratejileri ve teknik temeller setini oluşturması gerekiyor. Yatırımımız, sektörün Tink’in kategori lideri teknolojisine duyduğu güvenin altını çiziyor ve devam eden yolculuklarında onları desteklemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Haziran ayında Tink, ekibini genişletmek, yeni ürünler geliştirmek ve daha fazla bankayı platforma katmak için PayPal’dan 11,2 milyon dolarlık bir yatırım aldığını açıklamıştı.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.