Reuters’ın haberine göre Japonya da merkez bankası destekli dijital para birimi çıkartmayı planlayan ülkeler arasında yer alıyor.

Ülkenin Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Norihiro Nakayama dijital yen’in Japonya’yı finans dünyasındaki küresel gelişmelerde güncel tutacağını ve hükümet ile özel şirketler arasında ortak bir girişim olabileceğini söyledi.

Japonya’daki her beş kişiden dördü satın alımlarında nakit kullanıyor. Dolayısıyla bu durum Asya-Pasifik bölgesindeki komşularıyla ülkeyi adım adım ilerletme çabası olarak da görülebilir.

Nakayama, Çin’in geçtiğimiz yıl dijital bir yuan başlatma planlarını açıklamasıyla Japonya’nın bu tür girişimlere karşı önlemler almak istediğini de belirtiyor. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, daha önce Çin’in Yuan’ı gelişmekte olan ekonomilerdeki varsayılan para birimi haline getirebileceğine dair endişelerini paylaşmıştı. Ülke bu durumu çok ciddi bir sorun olarak değerlendiriyordu.

Ancak son zamanlarda merkez bankalarının bu alana yoğunlaşmasıyla birlikte Japonya’da da dijital paralara olan algının geliştiğini görebiliyoruz. İktidardaki Liberal Demokrat parti mensubu bir grup milletvekili önümüzdeki ayın başlarında bu teklifi hükümete sunmayı planlıyor.

Bank of Japan, geçtiğimiz hafta, düzenlenmiş dijital para brimlerinin potansiyel vakalarını değerlendirmek amacıyla görüşlerini paylaşmak üzere toplanan bir grup merkez bankası arasında da yer alıyordu.

CBDC olarak da adlandırılan merkez bankası destekli dijital para birimleri üzerinde ilk defa çalışılmıyor. Ancak Facebook’un dijital para projesi Libra bu süreci ciddi anlamda hızlandırdı. Libra sonrası alarma geçen ülkeler kendi merkez bankalarıyla nasıl bir dijital para birimi çıkartabileceklerine dair çalışmalarını hızlandırdılar. Şimdiye kadar dijital para birimini piyasa sürmesi en yakın olan ülke olarak Çin gösteriliyor.

KaynakReuters